| marelealb966 a întrebat:

Salut!

Am primit un sms de la Facebook: 'un numar' este codul tău Instagram 'un nume din litere mici, mari și cifre'

Acum 3-4 zile mi-am șters contul Instagram. Nu aveam numărul trecut pe el.
Eu folosesc VPN, la adrese conectate pe Instagram apar altele decât cea reala. Insa folosesc pentru alta țară. Zilele trecute am văzut pe Instagram o conectare de pe același dispozitiv (același nume) ca al meu, dar un oraș din Ro.

Sunt paranoia si s doar coincidente, erori sau cineva se joaca cu instagramul meu și cu numărul?

Răspuns Câştigător
| GPA a răspuns:

Ca să n-ai de-o grijă că cineva s-ar conecta la contul tău sau ți l-ar sparge, activează autentificarea in doi factori prin token(cod) primit pe mail sau prin token generat de o aplicație de autentificare, precum Authy. Niciodată nu-ți seta numărul de telefon pentru autentificările doi factori! De ce? Pentru că numărul de telefon are anumite vulnerabilități în autentificări, odată că, cartela SIM poate fi clonată, și odată prin inginerie socială, păcălind operatorii pentru a primii diferite date de autentificare în rețele sau cartele SIM pentru același user (pentru abonamentul tău).
Cea mai sigură metodă este prin token generat de o aplicație, care poate fi descărcată pe multiple platforme (Authy e disponibil și pe Windows/Linux/OSX/Android/iOS).
Te duci la setări în Facebook, la securitate și conectare și setezi autentificarea doar prin aplicație de autentificare (vei copia manual cheile de autentificare generate de Facebook și le vei introduce în aplicația "Authy" ). După ce se copiază și ți-ai adăugat contul de Facebook la Authy, se va genera la un interval 10-15 secunde un cod de autentificare pe care-l vei folosi după ce ai introdus parola contului de Facebook, pentru autenficare. La fel și pe Instagram, la setări - conectare, copiezi cheile generate și le inserezi în Authy. Șterge numărul de telefon și din Facebook și din Instagram! E suficient să ai totuși o adresă de mail adăugată la conturi (pentru recuperări).

Astfel, din acest moment te poți considera în siguranță, e un extra layer pentru protecția conturilor, foarte greu de spart. Dacă parola ta e compromisă, te salvează token-ul, așa că data viitoare când monitorizezi activitatea conturilor, n-o să mai existe probleme. Ia în calcul și faptul că, posibil, la momentul respectiv, când foloseai VPN-ul, să te fi deconectat de la VPN sau să te fi deconectat VPN-ul, astfel pierzând adresa IP a serverului VPN și folosind adresa IP a providerului de internet, sau să fi comutat pe un server vpn din România. Astfel că, dacă o să dai refresh la activitatea contului, o să vezi că brusc s-a modificat locația din care se accesează contul.
E important să previi astfel de dropuri ale conexiunii către un server vpn, utilizând un client vpn stabil : Cyberghost sau NordVPN

Authy : https://authy.com/download/
Cyberghost : https://www.cyberghostvpn.com/ro_RO/
NordVPN : https://nordvpn.com/ro/
OpenVPN (util pentru virtual hosting, majoritatea echipamentelor au suport pentru certificate compatibile cu clienții OpenVPN, cum ar fi routerele) : https://openvpn.net/vpn-client/

| marelealb966 explică (pentru GPA):

Contul de Instagram l-am șters acum 3-4 zile, cum ziceam. De atunci am dat sa intru și ma atenționează ca acel cont e șters și dacă intru se reactivează. Asta înseamnă că cel puțin în astea 3-4 zile nimeni nu a intrat pe cont. Interesant de știut ce ai spus despre VPN, de luat în calcul.

Nu am avut număr trecut nici pe insta, nici pe Facebook și tocmai de-asta nu am înțeles sms-ul primit.
Le-am corelat și m-am gândit ca poate exista vreo chestie de spying.
Pe Facebook le securitate nu apare nicio adresa dubioasa. Și în permanenta îmi arata ca a fost același dispozitiv conectat.
Îți mulțumesc pentru răspuns. happy

1 răspuns: