| Jacota_Daniel_2002 a întrebat:

Am pus la vânzare un Apple watch și am zis ca e urgent na am nevoie de bani, l-am vândut gen cu 500Ron (gen) și am fost sunat și mi-a scris și pe olx ca așa și cu așa. Am vorbit la telefon după și am căzut de acord ca trimit AWB de la Fan și îmi virează banii, îl dau și am zis ca ii dau intr-o ora IBAN-ul. Așa totul fain frumos mă sună peste 2 ore și zice îmi dai IBAN, am zis ca da l-am dat printr-un mesaj, a sunat și a zis ca plata se face in maxim 24 de ore, am zis ok. Aștept de marți banii de la 19:30 parcă și azi e vineri 00:15, nimic in bancă (suntem la bănci diferite), credeți că am primit teapă? Și dacă pot sa rezolv ceva chiar și cu poliția romană poate?

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

E „tiapă" clar.

| Salontanul a răspuns (pentru darrio2007):

laughing Doar cei care scriu rau isi iau "tiapa"!

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca ai primit teapa. Este clasica pacaleala!
Ai trimis deja ceasul?
Daca da, ia-ti adio, ca nu-ti mai vezi banii.
Nu trimiti niciodata lucruri pe vorbe, pana nu vezi banii in contul ancar, nu trimiti. Ori trimiti doar ramburs, ca la predarea coletului, sa fie platit curierul.
Poti deschide investigatie la Politie, dar nu se va rezolva nimic, fiindca acela a putut da un nume fictiv si o adresa unde stia a asteptat in fata, stiind cand vine curierul.
Din pacate, ai luat teapa!

suntserios
| suntserios a răspuns:

E clar ca ai luat țeapă

| sierra1 a răspuns:

Spune că n-ai trimis ceasul!

| mihai69 a răspuns:

OLX = raiul țepelor și al țeparilor.

| Panamax a răspuns:

Era suficient sa specifici ramburs si banii iti erau virati in contul Iban de catre Fan Courier.
Poti sa incerci si la politie dar cu ce demonstrezi ce ne-ai povestit.

| MaryMaria333 a răspuns:

Credem? E clar ca lumina zilei! Sper ca ai invatat din greseala asta si nu te mai increde in oricine pe net! Ii plina Romania de banditi.

| DoctorWh0 a răspuns:

Teapa cu siguranta.
Vezi poate mai poate sa faca politia ceva. Highly unlikely though.

| ruddy a răspuns:

Nu inteleg un lucru, de ce nu ai facut plata prin curier? Iti aducea curierul bani dupa livrare...