| joghu22 a întrebat:

Salut! Am pus un telefon la vânzare pe OLX și îmi tot vin mesaje pe whatssap de la niște persoane cu nume ciudate. Ce pot fi? Sunt periculoși?

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce vine pe whatsapp e in general tentativa de teapa.
Teapa cea mai comuna e sa iti dea un link sa iti bagi datele de pe card sub pretextul ca iti fac ei plata. Mare grija

| sierra1 a răspuns:

Periculoase mesajele sau persoanele?

| joghu22 explică (pentru sierra1):

Ambele

| sierra1 a răspuns (pentru joghu22):

Irelevant, important e să scoată banul

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Si noi deunde sa stim? Raspunde la mesaje si vezi cine sunt ăia si ce vor.

| joghu22 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am intrebat pentru cunoscători

| Simpatic a răspuns:

Cei care iti dau mesaje pe whatsapp sunt scammeri asa ca mare atentie!

| Feri5 a răspuns:

Îți recomand să ceri plată ramburs, atunci când curierul livrează comanda clienților. Dacă accepți plata cu cardul, în 90% din cazuri îți vei lua țeapă cu acei "clienți", care nu-s decât niște hoți. Mare atenție la mesaje. Vezi ce vor, însă nu da toate datele tale personale. E mai ok să vinzi într-un magazin decât online!