| Lotty2021 a întrebat:

Salut. Am si eu o curiozitate, daca ma puteti ajuta. De ceva timp prefer sa am contul de Instagram public. Ideea e ca la storyuri am observat ca sunt urmarita de diverse conturi spam, pe care le raportez/blochez instant. Doar la storyuri, fara follow. Chestia e zilnica, blochez minim 10 pe zi. Intrebarea mea e:aveti idee cum functioneaza treaba asta? Poate o persoana buna in programare spre ex sau in IT sa se foloseasca de aceste asa zise conturi pentru a imi urmari contul fara identitate reala? Conturi pe care cand le verific in lista blocatilor dupa o zi dispar. Multumesc anticipat

5 răspunsuri:
| Sekim a răspuns:

Sunt boti. Motivul pentru care dispar este acela că Instagram blochează și șterge toate interacțiunile din partea lor. Cu așa ceva funcționează și metoda de followeri, când își bagă oamenii câte 1k, 10k etc și după dispar, tot boti sunt. Boții ăștia chiar pot sa dea like la postări, sa răspundă la story etc dar nu sunt decât boti. Desigur, daca un expert în IT ar vrea, ar putea să îi folosească ca sa fure date sau alte informații, însă, nu o face mai nimeni, se folosesc doar pentru like uri și followeri. Ai nevoie de cunoștințe foarte avansate ca sa poti folosi și crea boti in scopuri de genul, dar, in niciun caz nu își folosește cineva asemenea resurse doar pentru că vrea să te urmărească pe tine rolling on the floor. Daca pui contul pe privat o sa vezi că boții nu dau cerere happy

| Lotty2021 explică (pentru Sekim):

Asta stiu si eu, ca nu dau follow. Si noci raspunsul tau nu ma ajuta deloc. Intrebarea e de ce brusc interesul asta? Contul, nu am specificat, are sub 300 dd followersi, deci nu vad de ce brusc boti ar aparea...
L-am mai avut si inainte public, atunci aveam cu mult mai multi urmaritori, dar exclus asta.
Nu degeaba am intrebat, apropo, cunosc o persoana f buna pe asa ceva, persoana cu care in prezent nu mai vorbesc.
Astept alte raspunsuri, mai putin sarcastice si mai la obiect cu intrebarea si dau funda happy

| Sekim a răspuns (pentru Lotty2021):

Boții nu te urmăresc pe tine și nu au interes pentru tine, ce e așa greu de înțeles? Facepalm. Botii funcționează pe baza unui algoritm care încearcă să imite un om, tocmai de asta se uită la toate story urile și uneori comentează la poze, dau like etc. Și cât despre faptul că cunoști pe cineva care știe IT, degeaba, nimeni nu s ar gândi să folosească așa ceva doar pentru a te urmări, ceea ce am spus eu că se pot folosi, se pot folosi pentru furt de date ( probabil ai primit mesaje de la boti cum că vând produse sau site uri xxx etc. ) nu pentru a vedea ce postează cineva la story. Oricum, daca ești superstițioasă și nu vrei sa înțelegi, pui contul pe privat și ai rezolvat problema. Daca cineva ar folosi botii și ar prezenta interes pentru tine, ți ar da follow și cu contul pe privat happy

| DementuTDi a răspuns:

De unde stii ca is conturi de spam si ca nu is ceva admiratori secreti din zimbabwe sau somalia care vor sa iti trimita 5 milioane de euro

| Lotty2021 explică (pentru DementuTDi):

Sunt spam uri. Sunt inchise imediat dupa report. Conturi fake cu 0 urmaritori/urmariri, cu diverse link uri la descriere, gen 1000000 followersi click aici...
Vreau doar sa stiu daca cineva talentat(a se citi bun pe programari) se poate folosi de aceste spam uri pentru o identitate falsa