| FlorinCatalin95 a întrebat:

Salut, am si eu o intrebare, am internet de la Telekom, pe contract scrie ca viteza maxima este de 12mbps, dar viteza de descarcare nu trece de 1.2, de ce este asa. Mica?

4 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

Avem:
a) 12 Mbps (mega bits per second)
b) 1 Byte (octet) = 8 bits
Rezulta:
c) 12 Mbps = 12/8 MBps = 1.5 MBps (Mega bytes per second)

Furnizorul iti da viteza in Mbps iar programul masoara in MBps. Daca ai 1.2 MBps din maxim posibil 1.5 MBps este foarte bine.

| octav005 a răspuns:

CE ti-au dat ei pe contract nu este viteza, 12mb/s. ACEIA este latimea de banda.
pai depinde si dupa ce site descarci.
Asa am si eu pe contract latimea de banda 100mb/s dar pe unele site-uri descarc si cu 5mb/s. maxim 12mb/s

| Ora de net a răspuns:

Buna, Florin,

Te incurajam sa ii contactezi direct pe reprezentantii Telekom - http://telekomro.custhelp.com/......om-romania

| Polivan a răspuns:

Descarci wireless sau prin cablu? Pentru ca Telekom nu garanteaza viteza si calitatea semnalului wireless. Sunt patit!