| LotroEdy a întrebat:

Salut,as vrea sa cumpar ceva pe google play si vreau sa adaug un card de credit.Cardul este mastercard, pe el am toata alocatia si este pe numele lui tata.Am niste intrebari:
1.Acolo zice sa pun strada,codul postal,telefonul, vine o scrisoare care spune ceva?
2.Va merge tranzactia?
3. Dupa ce adaug informatiile va trebui sa adaug pinul s-a confirmez tranzactia?
4.Tranzactiile se fac numai cu acordul meu nu?

Răspuns Câştigător
| KillaNoFilla a răspuns:

1.Nu
2.Da
3.Nu pinul.Numarul si codul de pe spate(iti arata acolo pe google play). Cred ca va suna sa confirme, pe propietarul cardului.
4. Absolut

Vezi mai multe detalii pe googleplay.Dar intra pe PC sa nu pierzi ceva info.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Stii ca, punand numarul de credit card pe un site din google, risti sa iti fie hacuit si sa ti se traga bani ilegal din el?

In mai toate cazurile cand cumperi online, esti sfatuit sa folosesti o metoda de plata safe, precum paypal sau depozit bancar direct in contul respectiv. In felul asta, nimeni nu-ti stie contul bancar si nu poate sa-ti retraga ce suma vrea.

In ce priveste acordul tau cu privire la tranzactia facut este gresita, nu tie ti se cere acordul, ci titularului cardului.

| Ora de net a răspuns:

Buna Edy,

Daca adaugi cardul Magazinului Play nu ti se va trimite nimic acasa fizic - au nevoie de acele date pentru facturare. Tranzactia va merge daca cardul este unul care permite tranzactii online, iar pinul nu ti-l vor cere, ci doar codul CVV care apare pe spatele cardului.

Daca intampini probleme te sfatuim sa vorbesti cu tatal tau sau cu un reprezentant al bancii.

| AlbertCociuAlexandra1 a răspuns:

De ce nu folosesti cartela? Cea cu numarul de telefon e mult mai usor