| sasaomulsubtire a întrebat:

Bai fratilor! Vin cu aceiasi cerere pe care am facut-o acum ceva vreme. Cineva mi-a spart contul de Facebook si nu mai reusesc sa-mi mai recuperez contul sub nicio o foram. Astia de la Facebook nu ma ajuta cu nimic. Le -am trimis tot ce trebuia si nu ma blocheaza si intre timp ala de mi-a spart parola face tot felul de magarii,postari, adauga prieteni, a ajuns la 1400 de la 500 si ceva cat aveam eu. Va rod,daca vreti, dati-mi cat mai multi raport pe motivul ca utilizeza identitatea unei persoane cunoscute.

P.S.big grinoar cei care doresc sa ajute, nu ca prima data. In privat va voi da linkul si raspunsuri, eventual. Multumesc

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Cunosc problema. De unde știi tu că nu a încercat nimeni să te ajute?!
E chiar ciudat că Fb ignoră conturile fake, iar în schimb, solicită verificarea conturilor reale. A naibii ironie a sorții! ))
Încearcă și așa:
Intră la Raportează o problemă→ Ceva nu funcționează→ Selectează un produs→ Profil→ Ce s-a întâmplat (scrii mesaj in lb engleza, oferi linkul fostului cont, de asemenea, le spui ca ți-ai creat un alt cont, doar pentru a le putea aduce la cunoștință furtul de identitate). Roagă-i să verifice identitatea persoanei respective, solicită-le ajutor. De asemenea, amintește-le că ei au promis userilor că Facebook va rămâne un mediu sigur și primitor pentru toată lumea ("We want to keep Facebook safe and welcoming for everyone"), iar prin faptul că ignoră raportul tău, fac exact invers.

| sasaomulsubtire explică (pentru floresdemayo):

Am sa incerc. Multumesc. As fi renuntat dar se intampla lucruri neplacute, primesc telefoane. Crede-ma ca le-am trimis tot! Pasaport, buletin, diploma de bc, carnet de student, srisoare medicala. aproape toata lista aia. Nu ma mai intereseaza date cat ma intereseaza sa-l blocheze. Cu datele nu au ce face. Oricum nu le-ar fi greu la astia de la Facebook sa le gaseasca. Am sa mai incerc.

| floresdemayo a răspuns (pentru sasaomulsubtire):

Dacă vei deschide linkul de mai jos, vei găsi două adrese de email, unde îi poți contacta.
http://www.jurnalul24.ro/cum-reactivam-contul-de-facebook/

Pe scurt, acestea sunt:
security@facebookmail.com
disabled@facebook.com

Când NU esti logat pe Facebook, intra in linkul de mai jos si trimite-le mesajul:
http://www. facebook.com/help/contact/logout? id=260749603972907

Și, ultima soluție, scrie-i lui Mark Zuckerberg. Încearcă și așa. Nu va citi el mesajele, dar probabil că are în jur persoane de încredere care fac asta în locul lui:
http://www. facebook.com/zuck

| sasaomulsubtire explică (pentru floresdemayo):

Ok. Am incercat deja prima varianta si nimic. Multumesc si pentru solutiile astea. Chiar acum ma apuc de treaba pentru ca telefonului tipului nu mai suna si pe contul meu nu mai e activitate. Nu am nicio sansa cu el. Nu a mai raspunde. Cred ca l-am speriat. Am sa incerc. Eu as fi fost multumit sa ma si blocheze, dar n-a functionat. Mi-au dat block cateva pesoane-raport in prima facza. Dar nimic nu s-a intamplat si aubtrecut 2 saptamani. O seara buna!

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fa-ti alt cont de faceBook si pune-ti o parola pe care nu o mai spui nimanui, dar sa fie lunga de 16-20 de caractere (cifre si litere amestecate).
Nu uita sa-ti notezi parola undeva, in caz de o uiti, sa poti sa accesezi contul de Facebook.

| sasaomulsubtire explică (pentru Violleta2022):

Dar nu am nevoie de alt cont! Nu asta era intrebarea mea sau rugamintea mea, cum vreti.
Mersi oricum.

| Ora de net a răspuns:

Buna,

Te sfatuim sa incerci sa-l recuperezi mergand la www.facebook.com/hacked si sa urmezi pasii indicati acolo.

De asemenea, pe viitor, este bine sa iti securizezi conturile precum adresele de email setandu-ti o intrebare de siguranta, un email alternativ sau numarul de telefon ca sa iti poti recupera contul in cazul in care acesta este compromis. Acelasi lucru il poti face si pentru contul de Facebook. Mergi in coltul din dreapta sus, da click pe sageata si acceseaza Settings, mai apoi mergi la lista din partea stanga a ecranului si alege Security. Vei gasi acolo optiunile oferite pentru a-ti securiza contul (poti sa introduci un email alternativ sau numarul de telefon)

| Maskoff a răspuns:

Buna! Poți încerca și asta :
https ://playtech.ro/2015/recuperarea-unui-cont-de-facebook-cum-se-face-pas-cu-pas/
Eu nu am Facebook. și nu mă pricep la mai multlaughing sper sa te ajute. sau dacă nu, mai caută tu pe net.