| DeeyuAndrei a întrebat:

Ce este o adresă IP (vreau o "definiție" concretă), cum mi-o poate afla cineva? În ce scop poate fi folosită? Cum o pot schimba?
Mersii!

8 răspunsuri:
| DeeyuAndrei explică:

Aa,da! Am uitat: cum pot afla dacă este Statică sau Dinamică?
Mersii!

| DaniTDCI a răspuns:

IP (Internet Protocol) este un protocol care asigură un serviciu de transmitere a datelor, fără conexiune permanentă. Acesta identifică fiecare interfață logică a echipamentelor conectate printr-un număr numit „adresă IP". Versiunea de standard folosită în majoritatea cazurilor este IPv4. În IPv4, standardul curent pentru comunicarea în Internet, adresa IP este reprezentată pe 32 de biți (de ex. 192.168.0.1). Alocarea adreselor IP nu este arbitrară; ea se face de către organizații însărcinate cu distribuirea de spații de adrese. De exemplu, RIPE este responsabilă cu gestiunea spațiului de adrese atribuit Europei.
Ip static inseamna ca nu se schimba, iar cel dinamic se schimba DUPA fiecare restart al routerului

| Costy11ms a răspuns:

Daca aveti un router inseamna ca este un ip static si poti schimba ip-ul prin scoaterea routerului din priza. Acest numar este un numar utilizat in exclusivitate de catre toate echipamentele ce tin de tehnologia informatiei (imprimante, routere, modemuri, calculatoare etc.) ce le permite sa se identifice si sa comunice intre ele intr-o retea de calculatoare.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Costy11ms):

Daca nu esti pe subiect nu dezinforma si pe altii.

Ip static si dinamic nu are legatura cu routerul, are legatura cu providerul de internet.

Plus te contrazici singur spunand ca daca are router are ip static dar totusi il poate schimba resetand routerul

suntserios
| suntserios a răspuns:

IP este ca o adresa care identifica unic orice dispozitiv conectat la o retea de net. Cum e si adresa ta de acasa ca sa stie postatul unde sa iti aduca plicurile.

Ip este o informatie oarecum publica, orice site si server pe care il accesezi primeste de le tine aceasta informatie.

Dupa cum spuneam, este folosita pentru a iti identifica unic dispozitivul in internet.

O poti schimba doar daca este dinamic prin resetarea conexiunii la net.

Daca ai ip dinamic acesta se schimba la resetarea conexiunii la net

| PainTech a răspuns:

Mai multe informatii decat iti putem da intr-un simplu raspuns pe TPU :
https://www.youtube.com/......tps?/watch

| PainTech a răspuns (pentru DeeyuAndrei):

Deschizi Command Prompt. Tastezi ipconfig /all. Dai in jos pana ajungi la DHCP Enabled. Daca scrie "Yes" ai Dinamic, daca scrie "No" atunci ai static.

| Ora de net a răspuns:

Buna,

Un IP (Internet Protocol) este ca o adresa a unui dispozitiv ce se conecteaza la internet. Un IP poate fi aflat usor, dar alte persoane nu prea pot face mare lucru cu ea, poate doar sa afle orasul din care te-ai conectat. Majoritatea furnizorilor de internet ofera IP dinamic, ceea ce inseamna ca adresa ta IP se schimba automat de fiecare data cand deschizi computerul.