| Alecsandriii a întrebat:

Salut, cum poate afla politia unde esti sau cine esti pe Facebook IRL? Daca pe cantu ala "fake" nu exista un e-mail public, un nr de telefon sau etc

Răspuns Câştigător
| KanameKuran a răspuns:

Fiecare dispozitiv ce are access la internet are o adresa IP (o poti compara cu adresa unei cladiri). Stiind adresa unui dispozitiv, poti determina locatia sa si in unele cazuri, poti afla proprietarul dispozitivului. De ex: daca dispozitivul e un telefon mobil, poti afla numarul de tel, iar daca e cu abonament, poate afla cine l-a creat. Stiind adresa IP, poate vedea pe ce alte site-uri sau ce alte servicii folosesti. Pot vorbi cu furnizori acelor servicii, iar ei vor da autoritatilor toate detatele pe care le au despre tine.

Desigur, toate acestea (in afara de locatia dispozitivului) necesita foarte multe resurse (bani, personal, timp, ordine judecatoresti), iar cele mai multe persoane fizice, nu dispun de aceste resurse, prin urmare, doar autoritatile si/sau hackerii telentati, pot face toate aceste lucruri.

7 răspunsuri:
| Ora de net a răspuns:

Buna,

Fiecare dispozitiv conectat la internet are alocata o adresa IP prin care autoritatile pot identifica exact locatia ta. Acest lucru se face de cele mai multe ori in urma unor plangeri la Politie, dupa ce acestia pornesc investigatia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca ti-au descoperit IP-ul, logic, dar acum sunt curios ce ai facut cu contul, ai incercat sa "vanezi"copilasi minori?laughing))))))))

| Alecsandriii explică (pentru anonim_4396):

Nu, trollez prieteni de-ai mei laughing) si le fac poze pe ascuns cand sunt cu ei si le trimit de pe contul fals sa se cace pei pana nu mia iasa din casa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Curioasa*

| IIIshaneIII a răspuns:

Folosesti un net cafe si te doare la basca

| Ursache_Claudiu_1998 a răspuns:

Poliția te caută după numele real, după martori, după IP. Te caută acasă, nu prin Facebook. Poliția poate afla imediat unde stai, dacă îți cunoaște numele.

| andy2018 a răspuns:

Te poate depista cu ajutorul IP-ului, este foarte usor.Serverul inregistreaza orice logare, asa ca daca vrei sa faci ceva mai putin legal ai grija.