| UserName250000 a întrebat:

De 4 luni am internetul foarte slab! Pe telefon la aceeasi distanta ca si laptop-ul am asa: 42, 2 mbps download si 45, 1 upload. Pe laptop am 4, 7 mbps download si 3, 7 mbps upload. Ce pot sa fac?

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Viteza internetului este ca si veriga ceea mai slaba dintr-un lant.
In cazul tau, daca masori viteza spre ACELASI server (!), conexiunea wi-fi a laptop-ului poate fi mai slaba.
Daca e asa, cauzele pot fi:
- modificarea parametrilor de transmisie (setarile de retea) - se dezinstaleaza si se instaleaza din nou driverele wi-fi
- supra-incarcarea resurselor laptop-ului (procesor, memorie RAM, hard disk)
- defectiune fizica (de obicei la antena wi-fi incorporata a laptop-ului - indica semnal slab chiar si la o distanta de 5m vedere directa

| LPCTSTR a răspuns:

Poate laptopul este invechit, unde la vremea sa era ok la stadiul in care tehnologia Wi-Fi se afla.
Totusi, nu ne-ai dat destule detalii, avem nevoie sa stim daca laptopul este unul vechi, la fel si routerul, daca ai incercat sa te conectezi (si sa testezi conexiunea) prin cablu, daca driverele laptopului pot fi cauza, daca exista peocese in fundal care ar putea utiliza banda, daca mai este cineva conectat la reteaua ta si daca este suportabil modul in care laptopul lucreaza conecat la internet (videoclipuri, descarcari, apeluri atat vocale cat si video si jocuri online(ping))

| raMLesS a răspuns (pentru LPCTSTR):

Cf?

| LPCTSTR a răspuns (pentru raMLesS):

Umm... Ar trebui sa raspund cu "Ce tentativa e asta?" insa prefer sa raspund cu "Incerc sa ajut oamenii, tu? ".

| raMLesS a răspuns (pentru LPCTSTR):

Si eu.
Imi plac ochii tai.
Si limba.

| LPCTSTR a răspuns (pentru raMLesS):

Ma pui intr-o pozitie foarte neplacuta.
Ce as putea spune (cum de altfel sunt destul de antisocial)... si mie imi place blanita ta alba si nasucul tau care intra in contrast.
Pozitia ta este una lenesa insa foarte defensiva ce exprima o gandire care sta in 'cache' abia asteptand sa isi apere dragalasenia, lasand totodata de inteles ca esti pregatit(a) in fiecare secunda de orice si ca iti poti duce la bun sfarsit planul tau impecabil de a deveni cea mai dragalasa fiinta pluricelulara de pe aceasta planeta (excluzand total organismele pluricelulare numite "pisicute").
Imi mai place si fundalul format din monocotiledonate verzi apartinand Familiei Graminae care si ea la randul ei apartine Subincrengaturii Angiosperme al Regnului Vegetal. Creaza un mediu perfect ce se imbina cu postura si astfel creste gradul succesului planului tau impecabil cu 110%.

| raMLesS a răspuns (pentru LPCTSTR):

Genial rolling on the floor rolling on the floor

| raMLesS a răspuns:

Poate ai driverele de retea vechi... daca ai modem incearca sa il conectezi la laptop prin fir.

| Iunix a răspuns:

1. Pe telefon când ai măsurat viteza, erai conectat doar la rețeaua wireless şi datele mobile erau dezactivate, nu?

Mă gândesc, o fi de la HDD? Adică tu chiar dacă ai o viteză la net de 42 mb/s download poate Hard disk-ul laptopului tău nu poate să scrie decât 4, 7 mb/s.