| RecKinul a întrebat:

Salut grup. Cum pot afla ip-ul unui mesaj primit pe e-mail sau Messenger în Android? Vã mulțumesc anticipat.

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

IP-ul unui e-mail poti afla daca il deschizi pe un calculator, cu browser-ul Mozilla Firefox.
Pentru a putea citi intregul e-mail trebuie sa ai un cont de e-mail pe Yahoo (www.mail.yahoo.com) la care trimiti mai departe (Forward) e-mail -ul de studiat. Cand il deschizi, alegi "vedere detailata", unde apare si IP-ul original (dar si cealalte, prin care a mai trecut).

| Mieeez666 a răspuns (pentru Bula):

Nici Google nici Yahoo nu includ IP-ul original daca trimiti email-ul dintr-un browser, folosind site-urile lor. Ceea ce ai zis tu mi-a mers doar cand am trimis un email folosind Thunderbird. (probabil ca la fel merge cu orice alt client, nu stiu, mi-e lene sa caut sa testez)
Si nu-ti trebuie Firefox, nici un cont pe Yahoo neaparat, ca sa vezi mesajul original. Mai toate serviciile te lasa sa-l vezi. Browserul e irelevant.

| Bula a răspuns (pentru Mieeez666):

Thunderbird este o varianta a Firefox, de aceea poti vedea unele detalii (mesajul integral, detailat), pe Yahoo.
Chrome este a Google, unde este dificil acest lucru.

| Mieeez666 a răspuns (pentru Bula):

Ce legatura are Yahoo cu Firefox?
Browserele sunt doar niste unelte care iti afiseaza o pagina web. Ce se afla de pagina aia web nu depinde de browser. N-are importanta ca-i Chrome, Firefox, Chromium, Edge, IE, toate arata aceeasi pagina.

| Bula a răspuns (pentru Mieeez666):

Are mare importanta.
De exemplu, cu Firefox, de pe pagina de e-mail a Yahoo se poate afisa continutul extins a unui e-mail. Acelasi detalii NU se pot afisa in Chrome (nu da posibilitatea de vizualizare a detaliilor).
Eu am observat acest "amanunt" de mai multe ori, accesand acelasi pagina de e-meil si continut.

E ca si cum sa ai mai multe tipuri de masini (BMW, Dacia, Skoda etc.), fiecare este folosit pentru deplasari de persoane, dar au performante si functii incorporate diferite.

| Mieeez666 a răspuns (pentru Bula):

Https://imgur.com/a/LaD29dT

?
sunt exact aceleasi chestii pe ambele browsere. am copiat tot din mesaju original, de pe firefox si de pe chrome. hash-ul e acelasi, deci nu-i nimic diferit.

| Bula a răspuns (pentru Mieeez666):

Da, se pare ca ai dreptate, s-a corectat acest neajuns la Chrome, in versiunea ta, noua.
In versiunile vechi inca nu a putut sa afiseze, doar cu un plug-in suplimentar.

Recunosc, de o vreme n-am prea facut asemenea verificari, probabil si din dezinteres (folosesc Firefox din multe motive).

| Mieeez666 a răspuns (pentru Bula):

Voiam sa zic ca poate asa o fi fost in trecut, nu stiu, eram prea mic pentru d-astea, dar in 2020 nu cred ca mai e cazul. Mesajul intreg il poti vedea si pe Gmail (https://i.imgur.com/MQhz04I.png), nu trebuie sa creeze un cont de Yahoo (daca n-are) si dupa sa-i dea forward.
Da' ma rog, ideea era ca daca expeditorul a trimis emailul de pe mail.google.com sau mail.yahoo.com, destinatarul nu poate vedea IP-ul in mesajul original, raw.
Si cred (banuiesc) ca-i din cauza ca atunci cand folosesti site-ul, intre tine si serverul SMTP (smtp.gmail.com, de ex) sta web serverul (mail.google.com, de ex), care scoate/sterge header-ul ala care contine IP-ul.
In schimb cand am folosit Thunderbird, m-am conectat direct la serverul SMTP, deci aici cam Thunderbird-ul ar fi trebuit sa faca treaba si sa elimine header-ul.
Din nou, banuiesc doar, nu stiu exact cum functioneaza protocoalele pentru email, s-ar putea sa mananc c***t.

| Balalau95 a răspuns:

Mesajele nu au IP-uri! tongue

| InOrOut a răspuns:

Nu se poate pentru ca site-ul care tine email-uri nu dezvaluie ip-urile celor care le trimit, noua politica pentru aparare cibernetica tongue questions?

| Batmanel a răspuns:

Pe scurt: nu poti.

| Batmanel a răspuns:

Pe scurt: nu poti. Pe lung: ii poti trimite inapoi un link care, daca il acceseaza isi dezvaluie ip-ul, prin GrabifyIP care ti-l arata tie.