| anonim_4396 a întrebat:

Salut, imi face telefonul poze singur, a mai patit cineva?

Răspuns Câştigător
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Eu nu am depus plângere la politie. Am vorbit așa cum vorbesc cu tine. Si ei sunt in situația noastră. Si singura soluție este resetarea sau cumpărarea unui alt telefon si o cartela noua.

9 răspunsuri:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Sunt viruși. Si eu am! Sunt descărcați de hackeri care au control total la telefonul nostru. O poza era descărcata pe telefonul meu in Galerie. Mai aveam inca trei poze. Am șters toate pozele,dar doar cele făcute de mine au fost șterse, cea cu pricina doar nu mai apare la Galerie, dar inca exista in telefon, o găsesc la "Stocare si USB " dar nu stiu cum sa o șterg, si de deschis nu o pot deschide. E denumita :". thumbdata-6.0_0
A fost descărcata in 17 octombrie, si are 573 ko

| mroo099 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Pay si ce sa fac? ca gasysem si o fylmare de 14 secunde, habar n aveam de ea cand am facut o

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru mroo099):

Eu îmi resetez tot mereu telefonul. Am vorbit cu o persoana care repara telefoane mobile si mi-a spus ca si el face la fel, săptămânal își resetează telefonul.

| mroo099 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Urmeaza sa y dau si eu acum, asculta ma putyn, tye... yntr un fel asa nu ty yntra yn camera decat cu telefonul conectat sa yncarce?

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Eu ieri am resetat telefonul. Si s-a șters tot ce am observat ca fiind aplicații virusate, si din cauza lor acel hacker are acces la telefonul meu. Dar degeaba! După resetare chiar daca nu mai dau de acele aplicații, situația este aceiași. Îmi apare sus o pictograma in timp ce stau pe TPU si daca verific dau peste un radio online care este in funcțiune si îmi consuma bateria foarte repede. Cred ca acel hacker este pe TPU si astfel poate da se joace cu noi fara sa fie raportat la Google. Nu se poate avea încredere in nimeni. Eu am vorbit si cu un polițist despre ceea ce mi se întâmpla. Si răspunsul a fost : asta este tehnoologia! Nu avem ce face!

| mroo099 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Pe TPU nu cred sa fye...la polotye nu ajung, cred laughing nu stiu ce sa y fac asa ca daca doar vyrusy are e ok, urmaryt sa nu fye, ca pozele astea vydeo etc ynseamna ca tot ce tine de telefon, conversatyy ajung undeva

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru mroo099):

Eu nu am depus plângere la politie. Am vorbit așa cum vorbesc cu tine. Si ei sunt in situația noastră. Si singura soluție este resetarea sau cumpărarea unui alt telefon si o cartela noua.

| aAlexB a răspuns:

Mai patesc si eu dar cand nu e sters ecranul, adica se tasteaza singur.

| mroo099 a răspuns (pentru aAlexB):

Ba frate mie imi face singur pe bune...nu doar o data s-a intamplat de mai multe ori si pana recent nu mi mai intra in camera indiferent de aplicatie, undeva le si salveaza ca imi apare, sa am telefonul urmarit? e posibil?

| jaj a răspuns:

Sunt 5 semne ca un telefon este infectat:
1.Baterie se duce rapid
2.reclame frecvente si enervante
3.telefonul merge mai greu
4.notificari de la banca sau taxe de trimite a mesajelor
5.foloseste mai multe date
Se poate sa aiba faca si poze
Pentru a inlatura uitati-va daca gasiti aplicatii dubioase si ganditi-va cand ati intra ultima oara pe site-uri ciudate. Daca tot continua intrati la setarile telefonului si intrati intretinere dispozitivi,dati la securitate si porniti o scanare anti-virus, daca in persista trebuie sa va salvati toate datele, pozele, mesajele importante, numere de tel etc in
Cloud, mai exista si alte metode de a le salva dupa preferinte (exista multe tutoriale pe Youtube) si dati resetare din fabrica, puteti face asta din setari sau exista si aplicati gratis care fac asta. Ca sa nu vi se mai intample asta nu mai intrati pe site-uri supsecte sau link-uri ciudate, de obicei daca cauti video-uri gore sau pornografice.Inainte de a da resetare din fabrica verificati un specialist