| qieiqpalz a întrebat:

mi s-a cerut primele 3 cifre din cnp pe clash...si eu le-am dat, pot pati ceva? Domne ce prost is(ps urmeaza sa il schimb ca am facut 18 ani)

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu are importanta ca-ti schimbi buletinul, CNP-ul nu se schimba, este UNIC si pe veci.
Chiar asta iti si spunem numele lui:
C - cod
N - numeric
P - personal
Il primesti la nastere si cu el mori, aparand pe toate actele de identitate, de-a lungul vietii: certificat de nastere, carte de identitate (buletin), pasaport, certificat de casatorie si la final, chiar si pe certificatul de deces.

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu ai ce sa patesti nici daca dai tot CNP-ul ca nu esti tu milioonar, sa-ti acceseze cineva contul bancar si sa-ti fure banii.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

laughing CNP-ul se schimba doar daca-i gresit. In rest ramane unic pe toata viata. Faptul ca ti-au cerut primele cifre nu inseamna ca le pot ghici pe celelalte. Ultimele 6 cifre chiar sunt foarte greu de ghicit.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu pățești nimic.

Bula
| Bula a răspuns:

Primele 3 cifre iti indica sexul si anul nasterii happy
Probabil nu discuta cu minori. tongue

| GabiDumitrescu a răspuns:

CNP-ul nu se schimba. Degeaba ai facut 18 ani, ca habar nu ai pe ce lume traiesti...

| qieiqpalz explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu stiu de tine dar mie nu mi se cere zilnic cnp si chestii de pe buletin

| anonimg a răspuns:

CNP-ul va rămâne neschimbat; se va schimba doar nr și seria cărții de identitate. Si poza.
Prima cifră indică genul (1-masculin, 2- feminim); următoarele 2 cifre sunt ultimele două cifre ale anului de naștere (01- adică 2001). După care urmează luna, ziua, și restul. laughing)

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonimg):

Depinde de anul nasterii. A fost valabil niste ani buni, dar mai recent nu. CNP-ul fiica-mii - nascuta in 2011 - incepe cu 6...

| anonimg a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Bine punctat. Dar de ce începe cu 6 și nu cu 2 la femei?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonimg):

Au schimbat 1 si 2 cu 6 si 7 la un moment dat, daca nu ma insel.

| RobertMoon a răspuns:

Ce sa pățești? Ți le-au cerut ca sa afle ce vârstă ai, în caz că nu știai primele 3 cifre din CNP îți dezvăluie vârsta

| Ora de net a răspuns:

Bună!

CNP înseamnă cod numeric personal, el se alocă la naștere și nu se schimbă niciodată. Primele trei cifre ale CNP-ului indică genul tău și anul în care te-ai născut - poți să citești despre asta aici https://ro.wikipedia.org/wiki/Cod_numeric_personal

Pe viitor, te sfătuim să ai grijă cui și unde împărtășești datele tale personale pe Internet.