| Sandu3 a întrebat:

Salut.Nu prea stiu cu ce"se mananca"aplicatiile gen MANAGER PASSWORD sau furnizor de parole automat cum i se mai spune.De exemplu cea mai celebra pare sa fie LAST PASS de care cred ca au auzit multi dintre noi.Mi-am facut de curand un nou cont Facebook si cand sa intru antivirusul Kaspersky s-a oferit sa-mi dea el o parola(pentru ca nu pusesem inca o parola contului)pe care eu am acceptat-o intrand in cont.Dar am cateva intrebari:1-parola va fi diferita la fiecare intrare? 2-daca eu aveam o parola mai intervenea password managerul sa-mi furnizeze el una? 3-pot sa adaug acum o parola pe care o vreau eu chiar daca au fost generate anterior parole de catre password manager? 4-e bine sa folosesc asa ceva sau e o complicatie inutila? Ma poate ajuta cineva sa inteleg cum sa folosesc un PASSWORD MANAGER fara sa ma complic?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ORICINE altul iti manipuleaza o parola, singurul care nu va cunoaste parola reala vei fi TU!

| LPCTSTR a răspuns:

Nu te mai complica cu porcariile alea de aplicatii, sunt inutile. Daca nu te ajuta memoria, foloseste un carnet si noteaza parolele.

| Sn4k3 a răspuns:

E si tare greu sa te gandesti la o parola.