| RecKinul a întrebat:

Salut. Nu ştiu dacã am ales bine categoria. Am vrut sã cumpãr o licențã de Windows 10 de pe OLX şi am gãsit o ofertã cu doar 10 lei. Nu e prea ieftin? Care e capcana? Cel care vinde nu vrea sã dea detalii de ce e doar 10 lei. Pot lua țeapã? Zice cã e valabilã pe viațã.

12 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu am cumparat una de la o asa-zisa firma cu 100 lei. Dupa o luna canda am vrut sa o folosesc nici licenta n-a mers dar nici site-ul nu mai era! 100% e țeapa.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt situri care ți-o vând la 100 cu licență cu tot.

| GabiDumitrescu a răspuns:

10 lei e prea putin, ar trebui sa fie in jur de 50-100. @anonimg nu stie ca e legal sa vinzi licente SH in UE, aparent. Totusi, 10 RON e extrem de putin. https://arenait.ro/......ws-office/

| anonimg a răspuns:

O astfel de licență nu va fi recunoscută de către Microsoft. Ea va funcționa o singură dată. La următoarea reinstalare de Windows, nu va mai fi recunoscută.
Poți să contactezi Microsoft Romania mai înainte de a achiziționa o astfel de licență, în zilele și orele lucrătoare: 0040212047040.

| Zuzu1991 a răspuns:

La ce iti trebuie?!?
fara licenta windows 10 functioneaza binemercic, cu cateva restrictii MICI, cum ar fi ca nu poti schimba tema sau desktop image
au trecut de mult vremurile cand windows 7 te incuia pe dinafara ca nu e activat!

| Mirel4412 a răspuns:

Ia dupa ebay cu 5 euro, macar alea o sa te tina ceva.

| GPA a răspuns:

Sunt licențe Retail furate din alte sisteme și puse la vânzare. Asta este capcana. Nu cumpăra astfel de licențe de la nimeni! Cumpără licențe (ESD - electronic Software Delivery) electronice de pe platforme certificate : https://www.google.com/......ttps?/aclk

Obligatoriu inserezi licența în propriul tău cont de Microsoft și te loghezi când instalezi Windows-ul cu contul respectiv pentru a-l activa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt licente din china cumparate pentru firme si vandute. Daca gasesc aia de la Microsoft ca firma e fake atunci anuleaza toate licentele. De obicei tine 1, 2 ani. Eu zic ca mai bine iei de la o firma cu 40 lei si esti sigur ca prinesti alta cheie daca se anuleaza

| RecKinul explică:

Ştiam cã fãrã licențã nu pot face update.

| GPA a răspuns (pentru RecKinul):

Poți face update, nu poți customiza sistemul din setări.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RecKinul):

A fost... o vreme, acum POTI
si macos costa vreo 35$
vacile prefera sa aiba store la tine in comp decat sa ia 400$ pe OS
bun venit in mileniu 3

| blueboy34 a răspuns:

Păi poți să îți ei una gratis, dar va trebui să apelezi la un hacker pentru a te asigura că nu vei avea probleme