| LordCristobal a întrebat:

Salut!
Pe la sfârșitul lui februarie am avut un apel video pe Facebook cu un prieten care e plecat în străinătate.Toate bune și frumoase numai că prietenul meu mi-a spus că a mai auzit niste voci și râsete in timpul apelului dar și un zgomot ciudat.Pe durata apelului eu nu aveam televizorul aprins in casa și nu mai era nimeni in casa cu mine.Ciudat e că eu nu am auzit vocile și râsetele menționate de prietenul meu.
Când prietenul meu a adus în discuție ciudățenia situației acele voci sau șușoteli s-au oprit. Apoi am închis apelul amândoi și l-am sunat din nou pe prietenul meu dar a doua oară mi-a spus că nu se mai aude nimic ciudat.
Amicul meu mi-a spus că vocile păreau a fi de o fata și un băiat.
Întrebarea e in felul următor:
Este posibil că cineva sa ne fi ascultat conversația?
Și să fie o intenție rea la mijloc?
Și dacă da, cum a fost posibil așa ceva?
Să fi fost un hacker?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E o prostie. Apelurile video sau audio prin internet se transmit sub forma de date
Nu mai e ca pe vremea telefoanelor fixe analogice
Daca cineva intercepteaza datele, nici nu ai cum sa ti dai seama.

Interceptarea datelor digitale e o actiune pasiva, datele raman intacte.

Scopul criptarii nu este acela de a opri rauvoitorii sa intercepteze datele ci de a le face inutile chiar daca le ar obtine.

Sa zicem ca in acest caz au obtinut calea de a decripta datele. Chiar si asa, nu are cum sa ajunga vocea hackerilor in semnalul tau audio

Se poate totusi ca cineva sa preia fluxul de date audio sa l redirectioneze undeva, sa l altereze si sa l retrimita la destinatia originala sub forma alterata.
Dar asta presupune ca chiar vrei sa faci asta, nu se intampla accidental. De ce ar face hackerii asta, daca ei vor sa fie anonimi?

Exista o explicatie mai logica si mai plauzibila decat hackerii.
Hackerii sunt ultima ta grija

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Da. 2. Posibil dar dacă râdeau, mai degrabă este o farsă.
3. Uneori circuitele teefonice produc contacte aleatoare. Sau la ultima lui convorbire telefonică nu a închis telefonul și a rămas cuplat cu ultimul respondent.

| Bazzed a răspuns:

Să-și fi bătut el joc de tine sa crezi ca ai fantome?

| LordCristobal explică (pentru Bazzed):

Nu cred, nu e genul ăla de om care sa facă glume proaste.

| Bazzed a răspuns (pentru LordCristobal):

Îmi pare rău să te anunt, dar hackerii nu pierd timp cu oricine și chiar dacă o fac, au și ei grija sa nu li se simtă prezența dacă chiar îi interesează ceva, deci varianta mea încă rămâne plauzibila