| xdfcgvhjk a întrebat:

Pe pagina mea de Facebook apar tot felul de link-uri pe care eu nu le-am sharuit. De ex. : "Ce spune dumnezeu despre tine? "... Contul meu a fost furat? Ma gandesc la varianta asta pentru ca unul dintre link-uri era sharuit la ora 3 dimineata. CE SA FAC?
URGENT!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ciudat. Si eu sunt administrator pe o pagina de Facebook, dar niciodata nu a aparut postat ceva aiurea. Daca exista mai multi administratori, verifica cine a postat pe pagina. De exemplu trebuie sa apara nume "postat de x". Aceasta optiune este vizibila numai administratorilor.

Sau verifica ce permisiuni ai acceptat pentru alte aplicatii si/sau site-uri web. Mergi in setari ( setarile contului tau de Facebook NU PAGINA ), apoi aplicatii si verifica ce site-uri si/sau aplicatii ai acceptat. Unele au dreptul de a posta in numele tau pe Facebook, pe profilul personal cat si pe paginile tale.

Pe viitor, cand vrei sa te inregistrezi pe un alt site cu contul de Facebook, sau cand dai log-in intr-un joc cu Facebook, vezi ce accepti cand dai log-in. In astfel de situatii mereu iti apare pe Facebook ca aplicatia x cere permisunea la anumite lucruri. De ex sa iti vada lista de prieteni, sa posteze in numele tau SAMD.

| xdfcgvhjk explică (pentru anonim_4396):

Auzi, cum pot sa fiu sigura ca nu este furat si ca este din cauza unei aplicatii?

3 răspunsuri:
| Ora de net a răspuns:

Buna,

Ne pare rau ca ai intampinat o astfel de situatie neplacuta. Acele postari apar din cauza unui virus pe Facebook. Pentru a-l indeparta, trebuie sa mergi cu cursorul in coltul din drepta sus a paginii de Facebook, sa dai click pe sageata si mai apoi sa alegi, din lista care va aparea, optiunea Settings. Mai apoi, mergi la lista din partea stanga si acceseaza Apps. Iti vor aparea aplicatiile pe care le folosesti, cu care contul tau este conectat. In acea lista exista si acest virus deghizat sub forma unei aplicatii. Poti sterge toate aplicatiile sau le poti sterge pe cele care ti se par suspecte, cele pe care nu iti amintesti sa le fi accesat sau folosit. Faci acest lucru accesand X-ul din dreptul fiecarei aplicatii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Paginile sunt create numai din profilul tau personal de Facebook. "furat" poate sa insemne numai in momentul in care iti acceseaza tie contul personal de Facebook, apoi iti posteaza in pagini cacaturi. Mergi in setarile tale de pe Facebook si verifica sesiunile active in momentul actual pe contul tau de Facebook. Nu numai ca poti inchide sesiunea ( daca vezi ceva in neregula ), dar poti securiza contul mai mult. Poti activa alerte pe email si telefon, iar atunci cand cineva se conecteaza primesti notificare cu ce browser s-a conectat, locatia si cred ca si IP.

MAI MULT SI CEA MEA IMPORTANTA, POTI ACTIVA CA ATUNCI CAND ITI ACCESEZI CONTUL DE FB SA INTRODUCI COD de vericare ca esti tu cu adevarat. Parola o poti obtine de pe telefon, din aplicatia Facebook sectiunea "Generator de coduri" sau poti solicita sa iti trimita codul secret prin SMS.

In cazul tau nu stiu ce sa zic. Numai tu stii ce accesari ai facut, de pe ce browsere, cand si de unde. Tu trebuie sa verifici, iar daca vezi ceva suspect, securizeaza contul. Schimba parola cu una grea. DAR GREA. Si pe mine m-au atacat hakerii. Nu au facut mare lucru in cont. Dar am vazut activitate suspecta in cont. Apoi m-am pisat pe ei pentru ca am schimbat parola cu una din 70 si ceva de caractere si acum sparge da-te-n. In plus mi-am activat si verificare cu codul secret. Si alerte pe email. Si la Google e la fel. Si acolo poti activa cu coduri de verificare primite pe tel., alerte ETC.

UN SFAT : In parola folseste litere si cifre. Eu printre alte cifre si cuvinte mi-am bagat si CNP-ul. Cine cunoaste CNP-ul? Doar persoana in cauza. Asa ca hakerii sa ne pupe...stii tu.