| sasaomulsubtire a întrebat:

Poate o parte din voi stiti problema mea; o parte nu! Un scurt rezumat:cineva mi-a spart contul de Facebook si mi-a schimbat parola acum 2 luni(aproximativ). Asta a fost,de fapt, motivul pentru care mi-am facut cont pe TPU-sa gasesc o solutie; dar nu am, reusit si am facut asa,in cele din urma:mi-am facut un cont,mi-am pus poze cu o fata frumoasa,sexy,cu motociclete; cam ce am considerat ca ii place tipului care mi-spart contul, in urma unei scurte inspectii prin postarile lui. Am intrat in vorba cu el; l-am cucerit* repede si mi-a dat numarul lui,! fara sa i-l cer. Cand apelez numarulce sa vezi! MY NUMBER mi-a aparut pe ecran. Era numarul de pe facebookul meu, pus acum vreo 9 ani de mine. Ata a fost numarul meu,dar am aruncat cartela pe foc demult!

Am constatat ca baiatul asta si-a luat o cartela de la magazin,a vrut sa-si faca cont de Facebook pe nr. asta si mai departe. va dati seama si singuri.
Il sun, raspunde fratesu, sa sun peste 2 ore imi zice. Eu ii explic lui ce s-a intamplat si sa-i zica sa-mi trimita parola daca nu ma duc la politie(am vrut sa-l sperii). Si nu prea ne-am intelespt ca, efectiv, nu stia sa lege 2 cuvinte. I-am inchis! L-am sunat peste 2 ore cum am stabilit si nimic! nu mai are telefonul deschis! Am sunat de 7 ori.

Aveti vreo idee? Ce sa mai fac? Eu unul am obosit.

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Intra in contul tau de pe un calculator si schimba numarul de telefon la cel actual.
Totodata schimba-ti si parola de intrare.
La sfarsit iesi din cont.

Cand noul posesor isi va porni telefonul (care acum este oprit) va avea surpriza sa nu-i mai functioneze FB.

| sasaomulsubtire explică (pentru Bula):

Dar el aschimbat parola! C um sa intru? Crezi ca n-as fi intrat?

| Bula a răspuns (pentru sasaomulsubtire):

Daca nici cu "Am uitat parola" nu reusesti sa intrii (sa primesti cod de deblocare acces pe e-mail-ul cu care te-ai registrat), atunci nu mai ai alta solutie decat bunavointa noului detinator a numarului de telefon. Daca vrea si are bunavointa, atunci iti va da inapoi accesul la cont.
Daca nu, atunci poti lua adia de la contul tau si iti faci altul nou.

Sa-ti fie de invatamant: daca-ti schimbi numele, parola sau numarul de telefon, atunci trebuie actualizate TOATE conturile unde sunt folosite, respectiv notate si intr-un carnetel!

| sasaomulsubtire explică (pentru Bula):

Corect! Nu mai am acces la email. e vorba de 9 ani in urma. Nu l m-ai foloseam. Si nici pe Facebook nu mai intram asa de des. Asta este. La telefon nu mai raspunde.

| cristimihailov a răspuns:

Offf... ce probleme grave ai...

Fa un alt cont si termina balciul asta. Mie mi-ai mancat deja 5 minute din viata inutil.

| sasaomulsubtire explică (pentru cristimihailov):

Poate da Dumnezeu sa patesti si tu. Poate atunci te ve simti tu inutil. Am pozele acolo incepand din 2009 si pana in 2016 istetule. Conversatii, prieteni care inca ma cauta pe acolo. Asta foloseste contul meu la tot fel de rahaturi. Dar tu n-ai cum sa intelegi ca nu-ti plac balciurile. TPU stii ce inseamna? Tine cont de asta. Pt asta e site-ul asta.

| cristimihailov a răspuns (pentru sasaomulsubtire):

Poti sa ii oferi niste bani geniule... un sms.
Poti sa rogi o prietena sa il cucereasca si cand te vezi cu el vorbesti altfel.

Solutii sunt. Dar tu chiar tii sa ne pierzi timpul... sad

| sasaomulsubtire explică (pentru cristimihailov):

Acum nu mai e balci? Dar tu categoric esti circar. Eu nu pierd timpul nimanui! Nu esti obligat sa raspunzi si nici nu ai dreptul sa vorbesti in numele altora. Stai tu linistit ca nu esti asa important. Pt tine e subiect incheiat! Tu n-ai intentia sa ajuti. Nu ti mai irosi curentul si memoria.

| Ora de net a răspuns:

Buna,

Daca doresti, poti apela si la Politie in baza:
- Legii 161/2003, Art. 42
- Codului Penal, Art. 302 (Violarea secretului corespondenţei) și Art. 360 (Accesul ilegal la un sistem informatic)