| literallythesamebruh a întrebat:

Salut! Recent am primit un mesaj de la un număr de telefon ce pretinde că este de la Poșta Română, înștiințându-mă de faptul că adresa către care trebuie să vină un așa zis colet nu este corectă și trebuie să o rescriu pentru a nu-mi anula comanda. Dedesubt exista un link. Nu am comandat niciun colet. Este clar că e o mânărie. Site-ul este o copie proastă. Însă, ce nelămurire am eu. Sunt expus cumva vreunui risc dacă am apăsat pe link și atât? Pot deveni victima unui furt de date?

17 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu deschide linkul ca este virusat si nu-ti pune datele intr-un asemenea link.

| mastadont a răspuns:

Nu e decât o țeapă, însă dacă doar ai dat click pe link și nu ai introdus nici un lucru personal atunci totul este ok, nu ai ce să pățești.
Eu am primit un mesaj similar de la eMAG cică, acum vreo 2 luni, și, dându-mi seama că e țeapă am decis să fac un experiment. Am introdus o adresă falsă de pe iphone să văd ce se întâmplă. După introducerea adresei, am fost redirecționat către o pagină în care mi se cerea să achit transportul coletului, care conținea un minunat și frumos iphone 14 pro max și eram asigurat cu toată încrederea, de zeci și zeci de testimoniale evident false, că acesta va ajunge în cel mai scurt la mine după achitarea minusculei sume de 100 de lei pentru transport! Bineînțeles că m-am oprit în acest punct, nedorind să-mi expun datele de card unor asemenea excroci fără scrupule.
Din păcate am citit și auzit despre tot mai multe de asemenea mesaje primite de tot mai multe persoane așa că întrebarea mai pertinentă ar fi oare există cumva o breșă de securitate la magazinele mari precum eMAG, flanco, etc? De unde au reușit, în primul rând, acești atacatori să facă rost de numerele noastre de telefon? Este foarte posibil ca bazele de date în care aceste magazine rețin numerele de telefon ale clienților să fi fost compromise, se știe clar că acest lucru s-a întâmplat și la case mai mari, cum ar fi chiar la Facebook sau twitter.

| DeMicUnC?l?tor a răspuns:

Da.
Cănd ai dat click pe link ai mușcat momeala.
Acum toate datele din telefon sunt compromise

| literallythesamebruh explică (pentru DeMicUnC?l?tor):

În ce sens? Nu am introdus nimic. Cum ar putea acționa asupra telefonului?

| suntserios a răspuns (pentru literallythesamebruh):

Vorbește prostii, nu îl bagă în seamă. daca nu ai completat nimic în link nu se întâmplă nimic

| suntserios a răspuns (pentru DeMicUnC?l?tor):

Detaliază. Cum?

| literallythesamebruh explică (pentru suntserios):

Ok, mulțumesc. Am șters istoricul, am schimbat parolele și am introdus și 2-step verification, preventiv. Voi fi mai atent.

| DeMicUnC?l?tor a răspuns (pentru literallythesamebruh):

Momentul în care ai dat click pe acel link, Ai deschis ușa unui bug. Acum e în memoria telefonului, dacă vrei să-l dai afară există o modalitate sigură, Factory reset

| suntserios a răspuns (pentru DeMicUnC?l?tor):

Știi ce e un bug in contextul scris de tine măcar?

| DeMicUnC?l?tor a răspuns (pentru suntserios):

Bug,ul are înțeles dublu.
1-Problemă in software sau hardware
2- Spion

| suntserios a răspuns (pentru DeMicUnC?l?tor):

"2- Spion"

nee, niciodata.

Totusi, explica tehnic cum a intrat acel "bug" in memoria tel

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este un scam, o "țeapă". E bine că ai schimbat parolele și ai șters istoricul, dar cel mai sigur e sa faci o testare din fabrica. E cel mai safe așa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

*resetare

| Goddessss a răspuns:

Sincer nu știu, adică din moment ce nu ai pus codul si numele și mai ce se cerea nu cred ca se întâmplă ceva.
Ideea e ca nu înțeleg de ce ai apăsat.
Chiar azi am văzut un tik tok despre subiectul ăsta

| literallythesamebruh explică (pentru Goddessss):

Nu aș fi picat plasă. Este printre cele mai basic țepe, însă eu chiar am plasat o comanda, doar că nu prin Poșta Română. Mi s-a părut bizar oricum. Nu am introdus date. Am șters istoricul. Sper că va fi ok.

| mariapopa12345 a răspuns:

Eu am apasat acum 2 luni cam asa si nu s-a intamplat nimiclaughing stai lin

| Radulescu_Aly_ a răspuns:

Nu nu iti sunt luate datele. daca intrsi si treceai prin mai multi pasi ajungeai sa ti introduci datele cardului pentru o suma de 0.98 bani. atunci era compromisa treaba