| TheMadKing a întrebat:

Salut, stateam pe net si din greseala am apasat pe o reclama dar nu s-a intamplat nimic. Dupa ce am inchis reclama si peste cateva minute imi aparuse pe ecran ca am primit o amenda pentru filme xxxx desi eu pe acel laptop nici nu ma uitasem. M-am speriat si nu puteam stinge acea pagina din browser si am stins leptopul.

16 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ai luat o versiune a virusului "Politia Romana".
Problema este ca, laptop-ul trebuie devirusat pornind de pe un CD bootabil, special preparat.
Altfel "amenda" iti va aparea la fiecare pornire, fara sa poti intra in Windows.

| gabicoo a răspuns:

E virus puștiu'. Fă o devirusare sau resetează browserul.
Pentru devirusare încearcă cu Norton Power Eraser sau Kaspersky Virus Removal Tool.
Pune un antivirus. Recomand Avast free.
Când te mai uiți la pornache caută si tu site-uri cu https.

| TheMadKing explică (pentru gabicoo):

Am zis ca nu m-am uitat pe acel laptop la pornache

| aXy99 a răspuns (pentru gabicoo):

Crezi ca ai scapat daca are https? laughing

| gabicoo a răspuns (pentru aXy99):

Nu!
Dar de pe site-urile cu https șansele de a lua viruși sunt foarte mici comparativ cu cele fără.
laughing

| aXy99 a răspuns (pentru gabicoo):

P**nHub e cu https? Acum cativa ani am primit un link (cu o alta denumire) ce m-a redirectionat catre site-ul de mai sus...ghici ce? Dupa nici doua secunde mi-a aparut si mie atentionare cu politia romana.

| Superior a răspuns:

Eu am primit asa ceva pentru ca cica am accesat materiale de zoofilie desi eu cautam pe net despre Peru.
E virus, nu politia.

| Ora de net a răspuns:

Bună!

Acel mesaj era cel mai probabil un virus. Nu trebuie să îți faci griji, el nu este un mesaj real din partea autorităților. Este bine să reții că pentru a avea computerul protejat este foarte important să ai firewall-ul activat și să folosești un antivirus. În cazul programelor antivirus, nu există o soluție care te va proteja suta la suta, dar indiferent de programul ales (chiar si o varianta gratuita), este bine ca el sa fie actualizat constant. Daca un antivirus nu isi actualizeaza zilnic baza de date el nu va putea sa te protejeze de noi atacuri aparute si nu va fi deloc util. In acelasi timp, e bine de retinut ca si tu ai un rol activ in a-ti proteja computerul – nu da click pe link-uri necunoscute, nu instala programe straine sau programe care vin din partea unor straini.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nebunatec mic, te uiti la porneturi! Ai crescut, ce sa-i faci!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In cel mai rau caz pot fi virusi...in rest nimic rau. Nu cred ca ai primit nicio "amenda".
Intra si tu pe site-uri p*rno (altfel nu pot scrie cuvantul xD) mai ok, ai grija la ce te uitiwinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce inseamna site-uri p. orno mai ok? Da-ne link-uri catre ce accesezi tu!

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

A precizat omul ca nu a intrat pe site-uri p0rno ci i-a aparut o fereastra pop-up dubioasa si de acolo a luat virusul.

| qwertpro a răspuns:

Salut! Nu este nici-o amenda, este doar o pagina cu virus care trimite informatie falsa.Nu ai primit nici-o amenda.Amenzile nu vin astfel, ele vin printr-o scrisoare recomandata pe numele celui invinuit.Plus ca ea nu vine in 2 minute, ci poate veni in cateva zile.Cum puteau sa te amendeze atata timp cat nu au date personale? Este facke!

| tudyrudarel a răspuns:

Este un virus....am patit si eu la fel.Am vrut sa ma uit la un meci de fotbal pe un site si mi-a aparut amenda.Singura rezolvare a a fost sa resetez laptopul cu setarile din fabrica.Asa am scapat de virus.Dar se pierde tot ce este pe calculator

| Tudorfl14 a răspuns:

Cred ca ai luat un virus si aia cu amenda am auzit mai demult la televizor ca e teapalaughing funda?

| Tudorfl14 a răspuns:

Salut! Cred ca ai luat un virus si aia cu amenda parca am auzit la televizor mai demult ca e falsalaughing funda?