| OintrebareBuna a întrebat:

Salut, stie cineva daca se poate schimba din pppoe in dynamic ip la digi? Am abonament de 1000mbps am ONT (e si normal) si am vazut pe net mai multi oameni ca au dynamic ip, stie cineva cum trebuie procedat? Eu zic ca e mai bun daca tot se schimba adresa ip de fiecare data cand repornesti routerul.

2 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Si cand repornesti routerul, cand pica curentul?

| Brizbriz a răspuns:

Ce legatura are pppoe cu dynamic IP?!?
care (culmea) CHIAR ARE dynamic IP:
https://www.watchguard.com/......dyn_c.html

"A dynamic IP address is an IP address that an ISP lets you use temporarily. If a dynamic address is not in use, it can be automatically assigned to a different device. Dynamic IP addresses are assigned using either DHCP or PPPoE."

si da, la gigi ti se schimba ip-ul public la fiecare reconnectare de net, acelasi lucru si pe router si pe datele mobile

deci, poate tu vrei IP fix, public, ei bine, pentru ala iti trebuie abonament business