| AdyAdrian777 a întrebat:

Salut, tocmai cineva a pus pe Instagram o fotografie cu mine, bineînțeles nu mi-a cerut acordul, eu nu prea sunt prieten cu acea persoana si mi se pare o gluma proasta. Nu vrea sa stearga poza, ce sancțiune poate primi? Ce pot face pentru a nu mai apărea acea fotografie cu mine?

6 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Report la insta.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Prin raport nu cred că rezolvi, dar poți incerca. Ei verifică doar dacă fotografia incalcă sau nu, regulile comunitatii (dacă nu e nud, nu e editată cu un limbaj care incită la ură, nu incurajează suicidul, crima etc), vor trece cu vederea raportul și vei primi un mesaj generat automat că fotografia nu incalcă regulile comunitatii.

Dacă stii cine e persoana, daca ti-e coleg de scoala/ job, reclama-l si la superior (diriginta, director) printr-o reclamatie scrisă, nu doar verbală, unde fara să -l insulti, descrii clar, in scris, situatia.
Dacă nu se rezolvă nici asa ( desi, mă îndoiesc), poti depune aceeasi reclamatie si la politie (dacă esti minor, ar trebui sa mergi insoțit de parinți), iar colegul asta al tău va fi chemat la secție și i se va pune in vedere ce riscă.
În regulamenul Facebbok/Instagram e specificat destul de clar "Postează numai fotografii și clipuri video ale tale și respectă întotdeauna legea"

| anonimg a răspuns:

Instagram ar trebui desființat, deoarece promovează idolatria.
Mai mult, fiind un site de fotografii, acesta trebuia să aibă ca măsură de securitate imposibilitatea de a descărca fotografii de la ceilalți useri; iar print screen-ul să nu poată fi văzut clar de către sistemul de operare.
Sistemele de operare trebuiesc să fie în alianță cu toate programele pentru protejarea datelor.

Reclamă individul la poliție prin platforma online.

| Crackman a răspuns:

Dai la Facebook raport

| Legion7X a răspuns:

Te duci la poliție pur și simplu și te informezi dacă poate face ceva sau nu.

| sweetys a răspuns:

Ii dai raport. Intri la cele 3puncte din colt-dreapta-sus și dai raport, de acolo te descurci, sigur are și ceva lega de treaba asta.