| BSd_Vlad_1995 a întrebat:

am o intrebare... Pe publi24 am pus un anunt de vanzare si am bifat casuta cu verificare si transport gratuit iar cand am facut cerere sa mi vina curieru sa mi l ridice scrie ca trebuie sa achit 35 de lei. Imi poate da cineva niste explicatii?

Răspuns Apreciat de Editori
| dannyel86 a răspuns:

Cand transportul este gratuit inseamna ca este in beneficiul cumparatorului.
Vanzatorul e cel care va suporta cheltuielile de expediere.
Ca un artificiu, atunci cand alegi ca transportul sa fie gratuit, stabilesti un pret astfel incat acesta sa prevada si transportul sau o parte din acesta. Adica, nu mai vinzi produsul cu 40 lei + taxe de transport, ci il pui in vanzare la 60 de lei cu transportul gratuit. Astfel, si cumparatorul va suporta o parte din livrare, desi el va sti ca transportul este gratuit si ca doar produsul costa 60 de lei.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil transport gratuit pentru cel care cumpara, ceea ce inseamna ca il achiti tu.

| Raluca07SF a răspuns:

Transport gratuit si verificare, pentru cel ce iti cumpara produsul, nu pentru tine

| Ora de net a răspuns:

Buna, Vlad,

Transportul gratuit este pentru cumparator, nu pentru cel care vinde. Inainte de a folosi un serviciu de acel fel, te incurajam sa citesti termenii si conditiile https://www.publi24.ro/termeni-si-conditii

| AlexaVlad a răspuns:

Serviciile Publi24 sunt de toata jena. De multe ori ajungi sa astepti si 5 zile ca o comanda la curier sa fie procesata de Publi24. Asta daca nu iti este respinsa fara motiv. Pana la urma NIMIC nu este GRATIS! Iar cei 20 -30 lei (cat costa transportul) tot ajungi sa ii dai caci pana la urma cumparatorul nu te asteapta o saptamana ca sa ii trimiti produsul pe care el il vrea cat mai repede.
Mi-am expus parerea si aici: http://www.press-mania.ro/......68053.html si pe alte site-uri.

| johnnydragos a răspuns:

Transportul este total gratuit, dar trebuie selectat "plata la publi24" când se face cererea de livrare, și nu plătește transport nici cumpărătorul, nici vânzătorul. Văd alte răspunsuri pe aici, care spun că transport gratuit înseamnă că plătește vânzătorul transportul. Atunci nu mai e transport gratuit, dacă plătești de la tine din buzunar să expediezi un produs. Pierzi din banii pe care îi ceri. Unii dau răspunsuri aiurea, fără să se documenteze. Deci în concluzie, există transport gratuit, 2 pe lună per utilizator. Selectezi "plata la publi24".