| Stargoz a întrebat:

Am o intrebare: Poti accesa Deep Web de pe un browser normal gen google? Nu ca l-as accesa nu sunt prost dar vreau sa stiu daca e posibil sa il accesezi din greseala dand pe vreun link gresit sau ceva. Se poate asa ceva?

Răspuns Câştigător
| JicaContra a răspuns:

O tona de "specialisti" pe aici, care habar nu au! big grin

raspunsul e: DA, EVIDENT
dar, in primul rand, se pare ca faci o confuzie CRASA intre DEEP web si DARK web

deep web este internetul invizibil publicului, si consta in site-uri care sunt accesate numai privat, de catre companii, grupuri, familii, etc., de exemplu la mine in firma, trebuie sa fiu la birou, sau sa intru cu vpn, ca sa pot accesa site-urile interne ale firmei cu informatii interne fara de care nu pot sa imi fac treaba, iar acasa am niste pagini de web cu poze de familie, care nu pot fi accesate din exterior decat daca fac vpn acasa

dark web este ala vazut doar prin tor, si da ala e cel ilegal

tor browser NU ESTE TOR... PUNCT
tor browser e format din tor proxy, si din browserul Mozzila Firefox modificat ca sa iasa numai prin proxy-ul tor-ul pe care l-a instalat "side"

SI DARK WEB POATE FI ACCESAT PRIN GOOGLE CHROME
pentru ca tor proxy este local, cu conexiune la tor, daca in tor browser asta se face automat, fara ca tu sa te chinui, in google chrome, dupa ce ai tor proxy pornit, trebuie sa te chinui sa ii setezi proxy

practic, prin tor proxy, poti folosi orice browser, si orice program de accesat internetul care stie de proxy, in afara de t0rrrenti, care sunt blocati in tor cu intentie

totusi, NU te sfatuiesc sa faci asta (sa folosesti google chrome prin tor) si nu o sa iti explic de ce, deja am scris prea mult

| DoctorWh0 a răspuns (pentru JicaContra):

Nu e ilegal sa folosesti TOR.
Poti sa folosesti TOR pentru a cauta ceva pe google si nu iti zice nimeni nimic.
E ilegal sa folosesti TOR pentru alte scopuri, de exemplu pentru vanzarea de droguri (cea mai obvious) si alte chestii.

| JicaContra a răspuns (pentru DoctorWh0):

Nu am spus ca e ilegal sa folosesti TOR

am zis ca "DARK" web e ilegal (si ESTE ilegal, de aia i se spune "Dark")

tor este o retea, si merge binemercic sa iti acoperi bijuteriile de familie cand pui informatii compromitatoare despre oameni corupti pe wikileakswinking

7 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Nu. Ai nevoie de Tor.

| PainTech a răspuns:

Incurci Deep Web cu Dark Web :
Din deep web poate sa faca parte si o pagina de Facebook personala care nu apare cand o cauti pe google.
Dark Web e ala la care ai nevoie de Tor cu site-uri dubioase.

"Poti accesa Dark Web de pe un browser normal gen chrome."
Nu.

"vreau sa stiu daca e posibil sa il accesezi din greseala dand pe vreun link gresit sau ceva."
Nu e posibil sa accesezi Dark Web din greseala.

Asta nu inseamna ca nu trebuie sa fi atent pe ce apesi. Sunt multe site-uri dubioase sau malitioase si pe internetul "normal".

| Sekim a răspuns:

Salut
Nici 1 site ce tine de internetul ascuns nu este accesibil de pe browserele : Opera, Chrome, Firefox, Brave, Internet Explorer.
Linkurile apar ca invalide deoarece domeniile de pe internetul ascuns nu sunt suportate de browserele mentionate mai sus.
See you happy

| S8N a răspuns:

Nu, accesul la siteurile ilegale cunoscute sub numele de "deep web" nu poate fi făcut pe un browser normal, ci necesită browserul Tor.

| aXy99 a răspuns (pentru S8N):

Nu sunt site-uri ilegale.
Iar deep web nu inseamna doar site-uri dubioase.