| Socherboom10 a întrebat:

Am si eu o intrebare, stiu ca pot cauta pe google, dar vreau un raspund mai simplu si "minimalist" asa ca m-am decis sa intreb pe TPU.
1. Daca sunt conectat la vpn si intru pe un link sau pe un url oarecare, mi se poate lua ip-ul? Sau in cazul in care nu, exista vreo prin care se poate face asta?
2. Daca folosesc vpn-ul, mi se poate lua ip-ul? Daca da, prin ce metode?
Multumesc anticipat, apreciez orice raspuns.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde cum e setat vpn ala si cat de sigur e

| danbnz a răspuns:

Minimalist:
VPN iti mascheaza IP-ul si cripteaza traficul de date... teoretic nu poate fi detectat de alti utilizatori obisnuiti, sau de site-urile pe care le vizitezi.
Daca folosesti VPN doar cei care iti asigura serviciul asta iti cunosc IP-ul.
Dar nimic nu e 100% sigur pe net.
Doar un hacker care nu are ce face si hacuieste VPN provider iti poate afla IP-ul.

| Socherboom10 explică (pentru danbnz):

Deci, in principiu, doar daca hackerul respectiv hackuieste VPN providerul îmi poate afla ipul. Nu?

| danbnz a răspuns (pentru Socherboom10):

Exact.

| 120bulevard a răspuns:

Nu, nu iti pot lua IP-ul, IP-ul ti-l poate lua daca faci tu vreo magarie (hacking) si webmasterul respectiv contacteaza firma de la care ai VPN-ul, mai bine folosesti TOR daca vrei anonimitate, recomand anonsurf deoarece redirectioneaza catre TOR orice pachet pe care il trimiti pe internet, spoofeaza inclusiv DNS-ul si adresa IPv6, sunt si alte alternative cum ar fi proxychains dar nu e destul de safe