| GabrielGL a întrebat:

ce antivirus cu licenta folositi pentru pc si care credeti ca e cel mai ok, bit difender, norton, McAfee etk? Mersi

14 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Kaspersky Security Cloud Free (gratis).

| GabiDumitrescu a răspuns:

Windows Defender ftw!

| Simpatic a răspuns:

Eu folosesc Avira gratuit, dintre cele platite cel mai bun este considerat Bitdefender, produsul nostru romanescwinking si nu o zic eu ce AV si cele mai mari publicatii care testeaza anual solutii antivirus, mereu bitdefender a ocupat locul 1, 2 sau 3 de peste 10 de ani incoace.
Eu in alegerea unui antivirus as alege pe cel care colecteaza mai putine date, kaspersky este una antivirus bun dar la fel ca AVG a fost implicat in niste scandaluri privind colectarea datelor utilizatorilor, de aceea m-as feri de aceste solutii.

| anonimg a răspuns:

Tu esti cel mai bun antivirus. Trebuie sa nu intri pe site-uri care ti se par suspecte.
Un antivirus iti consuma resurse (adica iti ia din puterea/capacitatea de procesare a informatiilor; chiar si din viteza de internet). Un antivirus "imbatraneste"(uzeaza) un pc mai inainte de vreme.
Deci daca esti utilizator casnic, atunci nu ai nevie de internet. Numai daca lucrai de pe calculatorul firmei sau ai avea cine stie cedate in pc ca sa le protejezi, atunci iti recomandam bitdefender.
Trebuie sa cunosti browserul de internet pe care il folosesti ca sa ii setezi/activezi anumite protectii.
Eu in cele mai multe cazuri cand ies de pe un site, ii sterg istoricul si cookie-urile si tot ce se mai poate sterge.
Dar daca am apucat un virus, reinstalez windowsul numaidecat si formatez si ssd-urile.

| NLS a răspuns (pentru anonimg):

Foarte de acord cu aproape tot ce ai înșirat acolo...
Dar tine cont ca de la 7 încoace avem oricum un antivirus integrat în sistem, care face de toate, și bune-și rele, fără voia noastră, (marea majoritate nu se complica sa învețe sa îl dezactiveze, în caz ca vor ei altceva, asa ca se aleg u doi antiviruși in sistem. )

| anonimg a răspuns (pentru NLS):

Daca te referi la Windows Defender, acesta se gasete incorporat in orice tip de windows. Eu nici pe acesta nu l-am activat. In rest nu am auzit de vreun antivirus care se gaseste deja in sistemul de operare.

| NLS a răspuns:

Nu folosesc nimic extra, pentru ca 7, 8 și 10 au deja ce le trebuie, (și chiar prea mult, dacă ne gândim la 10).

| siriusblack98 a răspuns:

Kaspersky de departe cel mai bun dupa mine.

| UserRo10 a răspuns:

Bitdefender e top, dar decat mizeriile gratuite mai bine lasi Windows defender

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Folosesc Kaspersky varianta gratuita si nu am probleme de cativa ani buni. Bit defender e bun dar iti consuma resursele de memorie Ram si tot baga alerte, aproape toate false. Kaspersky nu imi da alerte decat cand intru pe site-uri de unde mai descarc filme.
Am avut si norton dar nu imi placea. Eset smart security merge bine si el. Variantele gratuite sunt mai mult decat suficiente daca nu te bagi pe site-uri cu filme pentru adulti sau mai stiu eu ce locuri dubioase. In general sa nu descarci toate prostiile de pe net pentru ca asa iti vin virusii. Cum mi-a spus un inginer in informatica care lucreaza si prin Africa in IT: Cat poti sa te joci si sa te uiti pe net la filme, sa nu descarci. Din download vin virusii si iti pot bloca windows-ul.

| TheGentleman a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar e fain la Bitdefender că deși îl dezactivezi, tot îți blochează programele suspecte (cum ar fi crackurile)winking

| Andrei200202 a răspuns:

I-am pus si lui o mască sa nu ia corona-virus si totul merge bine!

| Andrei200202 a răspuns:

Aoleu, nu stim de gluma si dam voturi la raspuns, trist.

| Mete0ra a răspuns:

Windows Defender. nu bag toate rahat-uirle in pc