| valy67 a întrebat:

Contul meu de google a fost furat acum cateva luni si am crezut ca nu mai exista nicio sansa sa il recuperez. Uite ca, cu ajutorul unui prieten l-am recuperat. Am datele persoanei care a furat contul (nr. de telefon si gmail-ul de recupdrare setat cat contul era in posesia persoanei). Ce ar trebui sa fac cu aceste date?

Răspuns Câştigător
| Ora de net a răspuns:

Buna, Vali,

Daca doresti poti merge sa depui o plangere la Politie, dar daca nu a existat un prejudiciu mare (ex. bani) cel mai probabil el nu va primi o pedeapsa aspra.

Pe viitor, te sfatuim sa iti securizezi conturile (adresa de email, conturile pe retele sociale) setandu-ti o intrebare de siguranta, un email alternativ sau numarul de telefon. Astfel, le vei putea recupera in cazul in care acestea au fost compromise.

7 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Poti face plangere la Politie, dar daca n-ai avut paguba de mii de RON, Politia nu va face nimic cu plangerea.

| JackR a răspuns (pentru doctorandus):

Ba mai mult...

Avand in vedere ca ai informatiile de recuperare ale contului, date de cel care l-a furat, se pare ca, din punct de vedere legal, te faci vinovat de aceeasi infractiune (pentru ca nu cred ca ai obtinut aceste date intreband frumos).

Asa ca, eu as sta cuminte-n banca mea.

| doctorandus a răspuns (pentru JackR):

De fapt, nu: daca nu a spart calculatorul altuia pentru a-si recupera contul n-a comis nimic ilegal. Faptul ca ala si-a completat datele proprii in contul lui: finders, keepers.

| xerxes1 a răspuns:

Sa le uiti.

| JackR a răspuns (pentru doctorandus):

Sincer, tu cum crezi ca prietenul lui a facut rost de datele de recuperare ale contului? Mai ales ca este un cont Google...

| doctorandus a răspuns (pentru JackR):

Nu cred nimic: n-a spus cum a facut rost de ele.

| darrio2007 a răspuns:

Dar tu cum le stii pe ale lui? In acelasi mod cum a facut-o el? Stai cuminte.