| anonim_4396 a întrebat:

Cred că am fost hack-uit deoarece acum ceva timp (anul trecut) am deschis Google-ul pentru a sta putin pe net si gasesc in New Tab jos un site ciudat pe care nu imi amintesc sa fii intrat.Eu ma gandeam dacă să intru sau nu si până la urmă am intrat şi după am ieşit.PC-ul mergea greu aşa că m-am gândit că nu era sigur asa că mi-am descarcat malwarbytes (Am Avira si Malwarebytes) şi după era curat, mergea ca uns.Recent am descoperit că poţi vedea dacă cineva ma hack-uit prin cmd si dacă vad ESTABLISHED nu e prea bine si am vazut destule ESTABLISHED-uri aşa că am mers in Task Manager si am dezactivat de acolo chrome-ul(chrome are probleme), dar de fiecare dată cand deschid PC-ul se reporneste si aseară era o problemă cu chrome-ul din TaskBar, ceva virus nu m-a lasat sa il deschid şi am folosit chrome-ul de pe desktop care nu e acelaşi.Am schimbat parola, fac scanari zilnice, dar nu ma simt in siguranta, vreau sa il scot permanent. Putin ajutor?

9 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

E posibil sa ai un adware.
Descarca si foloseste AdwCleaner de la Malwarebytes.

| Ora de net a răspuns:

Buna,

Recomandarea noastra este sa iti salvezi toate datele si sa reinstalezi sistemul de operare.

Pentru a avea computerul protejat este foarte important sa ai firewall-ul activat si sa folosesti un antivirus. In cazul programelor antivirus, nu exista o solutie care te va proteja suta la suta, dar indiferent de programul ales (chiar si o varianta gratuita), este bine ca el sa fie actualizat constant. Daca un antivirus nu isi actualizeaza zilnic baza de date el nu va putea sa te protejeze de noi atacuri aparute si nu va fi deloc util. In acelasi timp, e bine de retinut ca si tu ai un rol activ in a-ti proteja computerul – nu da click pe link-uri necunoscute, nu instala programe straine sau programe care vin din partea unor straini.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Du-te invartindu-te cu articolele de pe Google ca sunt niste esecuri click bait. Acele establish-uri sunt normale si numai ca ai intrat pe acel site si ai primit date (pagina respectiva) a trebuit sa se stabileasca o conexiune. Pune Linux ca tot omul si lasa-te si de jocuri si de piratat... in plus daca ai pc-ul plin de adware si keyloggere in zadar schimbi parolele.

| AlexDarius3 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok, dar cum adica s-a stabilit o conexiune?

| anonim_4396 explică (pentru AlexDarius3):

Tu ai intrat pe TPU. Bun. Ca tu sa vezi acest mesaj, spre exemplu, s-au primit date de catre PC-ul tau. Acesta fiind un web app, cand dai raspunde trimiti date. Astfel s-a stabilit o conexiune dintre PC-ul tau si site-ul acesta.

| AlexDarius3 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si vreun sfat sa scap de chestia asta?

| AlexDarius3 a răspuns (pentru anonim_4396):

Poti sa-mi spui totusi si de unde stii? Stiu ca poate pun intrebari prostest, dar chiar vreau sa stiu.

| AlexDarius3 a răspuns (pentru anonim_4396):

A doua intrebare a fost o gluma, dar chiar vreau sa aflu cum sa scap de asta.

| AlexDarius3 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si daca merge pe orice browser sau site.