| ZxVlad a întrebat:

Cu ce se ocupa deep web sau ce este deep web si cum pot accesa acel site sau ce este el?

Răspuns Câştigător
| Alexul99 a răspuns:

DeepWeb este internetul ascuns, asadar nu este doar un site, sunt multe site-uri ascunse de ochi lumii, acolo vei gasi tot felul de specimene, de la pedofilie, pana la sinucideri, pana la hacking, pana la fetish-uri ciudate ale oamenilor si vanzari de droguri si cadavre... nu iti recomand sa intri acolo vreo data pentru ca esti destul de vulnerabil, iar daca te pui cu cine nu trebuie nu e deloc bine...dar daca tii neaparat, descarci browserul „tor" si te interesezi de link-urile de pe acesta, pentru ca nu sunt la fel ca si pe internetul normal, le gasesti dupa o cautare mai amanuntita pe net si ai sa dai din site in site, dar nu cred ca o sa iti placa ce vezi acolo.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Alexul99):

Ai uitat sa mentionezi ca acolo sunt si criminali in serie.

16 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

De fapt "Deep Web" nu este un loc misterios, intunecat, ilegal si imoral asa cum sugereaza ceilalti respondenti.

"Deep web" este un termen care se refera la orice continut postat pe internet care nu este insa indexat de motoarele de cautare. Adica este protejat si nu apare in cautarile pe Google, Bing, etc.

Cateva exemple de astfel de continut:

- Aplicatiile de email sunt deep web. Banalul Yahoo mail este deep web. Asta pentru ca nu-ti poate gasi nimeni email-urile cautand pe Google

- Online-bankingul este deep web. Pentru ca nu poate sa-ti gaseasca cineva tranzactiile pe Google

- Serviciile de streaming video platit (gen Netflix) sunt deep web.

Si asa mai departe.

Nu are nici o treaba cu pedofilia, crimele, drogurile si fetish-urile.

Evident ca poate exista si astfel de continut pe undeva, dar asta nu inseamna ca "deep web"=continut obscur

| Decicumzici a răspuns (pentru johnnny123):

"Aplicatiile de email sunt deep web. Banalul Yahoo mail este deep web. Asta pentru ca nu-ti poate gasi nimeni email-urile cautand pe Google" da corect, dar daca cauti google yahoo mail iti apare siteul dar nu si mailurile. Deci yahoo mail e lvl 3 deep web. Exista multe niveluri, de la nivelul 4b in jos google nu mai vede nici numele siteului nimica. Abia de acolo incepe adancimea internetului, chestiile puternice din deep web pe acolo se situeaza la nivelul 4b, 5, bine lvl5 e legenda, practic 4b e ultimul, retelele parolate ascunse complet si accesate cu browser special. 4a e de tip darknet care mai nou si google ajunge in el cu motorul de cautare .onion.link,nivelul 3 se crede a fi cel mai mare. Asa se zice. Bine de fapt si nivelul 2 tot deep web e, acele siteuri de piraterie. Pana si nivelul 1 reprezentand blogurile e in deep web. Doar nivelul 0 e clearnet, asa numit si level S (level secured - cenzurat).

| AntoniSoulesOne a răspuns:

Gogomaniihappy.

| Ora de net a răspuns:

Buna Vlad,

Termenul "deep web" se refera la continutul de pe Internet care nu este indexat de motoarele mari de cautare, adica nu se poate gasi la o simpla cautare Google.

Un clip care explica ce inseamna acest lucru gasesti aici https://www.youtube.com/watch?v=_UOK7aRmUtw

:)

| Ax3LdeV a răspuns:

Daca imi explici de ce vrei sa intri pe deep web poate iti explic cum se face

| RagnarokR a răspuns:

Cauti pe youtube sa afli exact numele, dar ai nevoie de un program ca sa poti intra pe deep web, iar nici atunci nu poti intra prea bine pe el, pentru ca nu e un google din lumea subterana.
nu poti accesa o pagina decat daca cineva iti da adresa ei.

sunt acolo si cu trafic de arme, droguri. dar trafic de oameni, de organe, filmeaza in direct cum tortureaza si omoara oameni, la web, in timp real, contra cost. daca tu intrii si vezi, ceilalti, cu precadere initiatorul acelei 'activitati' iti stie ip-ul, iti poate intra pe calculator, iti poate accesa datele sau eventual trimite cunoscutilor tai.

traficul deja vi se pare normal. dar sa ucizi si sa chinui fiinte, in timp ce le filmezi - asta sper sa nu vi se para normal. iar fiindca astea sunt lucruri scandaloase, initiatorii lor iau masuri astfel incat sa nu afle politia, incluzand faptul ca stiu adresele tuturor ce au intrat sa vada lucrurile alea.

deci... ai inteles?

| Decicumzici a răspuns:

Un she*, nu mai e ce a fost odata. Nu mai e aproape deloc anonim acum. Nu se mai merita. Ma refer la darknet. Deep web e altceva, el include darknet si clearnet si toate retele de care noi nu stim. Practic tu nu poti intra in alte retele in afara de google sau darknet. Ca daca intrii nu apuci ziua urmatoare =) sunt romani ce au spart serverele nasa de exemplu (care e o retea din deepweb) si unde sunt ei acum? la parnaie. Pana si bitdefender trimite updaturile printr-o retea din deep web. Deep webul e structura internetului. Noi vedem google care e ca si un perete de gipscarton(rigips), deepweb e partea metalica care tine peretele de rigips si care nu o vedem. Cam asta ar fi.

| Decicumzici a răspuns (pentru Decicumzici):

Si tu poti sa-ti faci o retea deep web. Cumperi niste servere pe care le legi la internet da nu le pui pe un site tip.com sau.org ci ceva de genu. vladcelmare sau. cesuparare etc. Daca are terminatie custom nu e inclusa in reteaua clearnet a google ci se poate accesa daca stii unde e ea (nu vorbesc de retea ftp ci html website). Asa fac si hackeri cand descarca virusi de pe net, au serveru lor si doar ei stiu sa il acceseze (acel server il tin in deepweb). No cum sa-ti explic mai bine...

| Decicumzici a răspuns (pentru Decicumzici):

Deep web e 99% din internet; google e 0.9%; darknet e 0.1% =) serios nu glumesc

| Decicumzici a răspuns (pentru Decicumzici):

Au mai aparut retele de tip darknet precum freenet; i2p net; s.a. toate sunt in deep web. Shadowweb nu mai exista.

| Decicumzici a răspuns (pentru Decicumzici):

Sincer eu am auzit pana acum doar de clearnet; darknet; freenet; i2pnet; shadownet. Si mai sunt cu miile si noi nu stim de ele. Si sincer foarte bine ca nu stim cine stie ce e pe ele.

| KodrutZ a răspuns (pentru Decicumzici):

Si terminatiile standard poti sa le pui frumos in. htaccess sa ti le lase roboteii in pace si cu asta basta. happy

| Decicumzici a răspuns (pentru KodrutZ):

Adica poti face un website hhtp://www. fdjshfskd. ceascupene de exemplu? eu stiu ca in google doar.com.org si terminatiile tarilor sunt accesptate precum.ro.us.uk etc. Restul terminatiilor particulare sunt in deep web (neanexate) - practic tot ce nu e google e deep web nu?

| KodrutZ a răspuns (pentru Decicumzici):

Nope, nu chiar. Google nu e singurul motor de cautare/director Web. Poti face un http://bag.cucu.in.pupaza dar daca il vrei indexat, se poate rezolva bine-mersi. In principiu, site-urile din Deep Web nu sint indexate, dar le poti accesa tastind direct adresa in browser. Daca discutam de Dark Web, deja e treaba de TOR aici...

De citit - Uite de exemplu daca iei si cauti pomelnice.com in Google, nu il gasesti, ci o sa iti dea doar alternative. Daca te duci direct la adresa, exista

| KodrutZ a răspuns (pentru KodrutZ):

PRostii, damn. Ce voiam sa zic dupa "De citit" era de fapt asta - http://www.link-academy.com/......cuns_11162