| Vali241 a întrebat:

cum imi pot da seama daca am un keylogger in pc? Mi s-a furat adresa de email si un cont de pe un joc si nu am idee cum, deja am facut o scanare toatala a pc-ului cu bitdefender.

Răspuns Câştigător
| Ora de net a răspuns:

Buna, Vali,

Cea mai sigura metoda este sa salvezi toate datele tale pe un dispozitiv extern si sa reinstalezi sistemul de operare. Pe viitor, respecta urmatoarele sfaturi atunci cand vine vorba de conturile tale http://oradenet.salvaticopiii.ro/......eni-contul

3 răspunsuri:
| Lucian2473 a răspuns:

Conturi se pot fura si fara Keylogger daca cineva are acces la computerul tau personal. Poate afla parolele.
Pentru linistea ta, salveaza pozele si clipurile in stick-uri de memorie apoi reinstalezi Windows-ul formatand partitiile. In asa fel se sterge absolut tot si in continuare instalezi windows-ul curat.
Posibil ca un keylogger sa se poata sustraga de la scanare cu antivisrusul daca a fost redenumit. Tot posibilul sa fi deschis un e-mail in care a fost incarcat un fisier numit poza sau altfel dar de fapt era un keylogger. Acesta are optiunea de a se instala singur.

| doctorandus a răspuns:

Incearca si cu ESET Rescue CD si cu Kaspersky Rescue CD.

| gabicoo a răspuns:

Fa o scanare cu Norton Power Eraser e un utilitar antivirus foarte bun si nu intra in conflict cu antivirusul tau. Nu se instaleaza il rulezi îsi face treaba apoi îl stergi de pe desktop.
Daca nu ai succes cu asta poti incerca si Malwarebytes dar varianta full e trial numai 14 zile.
Eu la serviciu am avut un keylogger instalat de un coleg amabil si i-am venit de hac cu Norton Power Eraser.
Mult succes.
happy