| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU,
De ceva vreme am niște probleme cu telefonul. E o poveste mai lunga dar sper ca (,) cineva va citi si imi va spune cum pot rezolva problema.
Acum ceva timp am dat nr de telefon unei fete cu (,) care am comunicat pe Facebook (pe Facebook am nume real si tot felul de date personale). Dupa vreo 2 saptamani timp in care am vorbit si pe whatsapp atat cu ea cat si cu alte persoane (tot nu inteleg de ce am fost atat de naiba sa o las sa dea si altora nr meu dar acum nu mai am ce sa fac).
Apoi m-am certat cu fata respectiva si peste vreo 2 zile tot ma sunau numere private (pe care le-am blocat) si am vazut activitate suspecta in contul de Facebook. Imi arata ca o persoana a incercat sa se conecteze si alte chestii.
Am schimbat parola. Dupa m-am gandit sa verific ceva legat de ip (sa vad daca arata locatia mea) si surpriza--ip-ul arata exact orasul din care era fata aia (la vreo 300 km de orasul meu). Am intrebat pe cineva la liceu si mi-a spus ca este posibil ca ea sa imi fi intrat in telefon si sa fi instalat ceva spyware sau.
M-am cam speriat cand am auzit si nu mai stiu ce sa cred.

Ar putea sa imi intre in telefon stiind parola de la un cont de mail si nr de telefon?
Stiu ca este stupida intrebarea dar sunt speriata.
Mentionez ca si acum ip-ul imi arata tot orasul din care provine fata.

Răspuns Câştigător
| Ora de net a răspuns:

Bună!

Ne pare rău că ai întâlnit o astfel de situație neplăcută. Dacă ești îngrijorată, te sfătuim să îți salvezi datele din telefon pe un dispozitiv extern și să îți resetezi dispozitivul la setările din fabrică. Pe viitor, este bine să reții că pentru a avea dispozitivul protejat este foarte important să folosești un antivirus. În cazul programelor antivirus, nu există o soluție care te va proteja sută la sută, dar indiferent de programul ales (chiar și o variantă gratuită), este bine ca el să fie actualizat constant. Dacă un antivirus nu își actualizează zilnic baza de date el nu va putea să te protejeze de noi atacuri apărute și nu va fi deloc util. În acelasi timp, e bine de reținut că și tu ai un rol activ în a-ți proteja computerul – nu da click pe link-uri necunoscute, nu instala aplicații străine și nu da acces altora la telefonul tău.

În ceea ce privește conturile, sfatul nostru este să schimbi toate parolele ținând cont de sfaturile https://oradenet.salvaticopiii.ro/......eni-contul și să le securizezi setând o întrebare de siguranță, un email alternativ sau numărul de telefon.

| anonim_4396 explică (pentru Ora de net):

Am resetat telefonul. Am schimbat parolele, mi-am pus 2 adrese de mail si numar de telefon si sper sa nu mai am probleme. Ca antivirus folosesc Kaspersky si imi scanez telefonul odata la 2 zile. Am inceput sa devin foarte paranoica

11 răspunsuri:
| cfrtobias a răspuns:

Nu folosesti cumva date mobile si eu am patit la lucru si alta data tot de acolo la Orange am scanat ip da oricum eu eram asa ai patit poate si tu si sa fi fost tu pe acolo?

| DaniGl a răspuns:

Nu are cum sa intre in telefonul tau. Chiar daca iti stie parola de la mail si numarul de telefon.

| iRumbaB0 a răspuns:

Bună! După cum a observat că locația de pe telefonul tău nu-ți mai arâta la locul respectiv unde erai și arâta casa prietenei tale... Oricum am să te ajut.Păi să știi că numărul de pe Wathsapp cărui i-ai dat numărul poate fi luat și copiat după îți poate fura contul cât și alte date personale de acolo. Momentan doar contul de Facebook ți s-a fost furat și nu-ți poate intra în telefonul tău.
Contul de e-mail poate să-l știe scanând ceva de pe telefonul ei, nu știu mai exact cum se numește, dar știu că există, și până la urma urmei ți-l fură și pe ăla.
Mai poți doar să-ți faci alt cont, doar cu o parolă diferită și s-o iei de la capăt.

Sper că te-am ajutat cu ceva!

| anonim_4396 explică (pentru iRumbaB0):

Dar intrebarea e: poate intra in telefon? Gen sa controleze telefonul si alte chestii.

| iRumbaB0 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, doar la setări

| anonim_4396 explică (pentru iRumbaB0):

Si chestia aia legata de ip ce poate sa fie. Ca mereu arata ip-ul meu si locatia ei

| anonimg a răspuns (pentru iRumbaB0):

Nu exista asa ceva.
Numarul de telefon este in telefon si nu poate copiat in niciun fel, si nici sa se faca un alt cont de whatsapp.
Numarul de telefon este unic si nu mai exista un altul asemnator. Este este eliberat de o singura companie de telefonie, si va fi repus in functiune de catre acesta doar daca acest numar a expirat, nefiind folosit un anumit timp(timp stabilit de catre companie).
Deci nu mai baga oamenii in sperieti.

TheWeirdUser, nimeni nu poate intra in contul tau de whatsapp sau de Facebook, chiar daca iti stie numarul de telefon. Numarul d etelefon est legat de o adresa de email (in cazul contului de Facebook); fara parola nu poate intra nimeni in contul de Facebook. Si fara mesaj de la whatsapp (adica fara numarul tau), nimeni nu poate folosi contul tau de whatsapp. O cartela de telefon nu poate fi multiplicata. Si sa nu crezi ca dusmanii tai sunt cine stie ce hackeri. Poate ca nici nu au bani de bilet de autobuz pentru maine la scoala. ^_^
Nimeni nu iti poate intra in telefon, nici in whatsapp, nici in contul de Facebook.
In locul tau as anunta administratorii de la Facebook ca cineva vrea sa imi sparga contul. Le-as da numele de utilizator ale persoanelor care cred ca sunt implicate.

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

Mda
Unii mi-au spus ca e posibil sa am nu stiu ce spyware pe telefon program ce poate inregostra datele pe care le introduc (parole, etc).
Nici nu mai stiu ce sa cred
Totusi cum pot verifica daca cineva a intrat sau nu in telefon?

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru spyware instalează un antivirus din Google play.
Dar chiar și așa; oamenii aceia nu sunt hackeri să știe să facă un program malițios, să-l instaleze la tine în telefon (asta doar prin telepatie că altfel nu aveau cum), și apoi să colecteze informații din el.
Da, ei au încercat să introducă multe parole la contul tau de Facebook, și de asta cei de la Facebook te-au anunțat.
Dar cât timp nu știu parola, acei adolescenți fără minte se chinuie, latră și behăie că n-au ce să-ți facă. Tu deci dormi liniștită. Important este să nu-ți uiți noua parola.

| Nicolas1338 a răspuns:

Nu iti poate intra in telefon sau ceva, e imposibil.
Iti arata ip-ul ei deoarece A INCERCAT sa se conecteze la contul de Facebook, nu inseamna ca a si reusit.
De asemenea, nu au sisteme exacte sa-ti gaseasca locatia si, n-am o explicatie foarte logica de ce iti arata locatia ei la ip-ul tau dar, nu ai de ce sa te sperii. Cat timp ti-ai schimbat parolele si nu le-ai mai zis la nimeni, ar trebui sa fie bine.

Si eu sunt din Sighisoara dar, niciodata nu imi arata locatia mea, de obicei Tarnaveni sau cateodata ajung sa fiu din Brasov laughing. Sper ca te-am ajutat, si un sfat prietenesc, nu ai de ce sa te sperii de "hackeri", caci nu au cum sa-ti faca ceva sa-ti sparga contul daca tu nu le dai nimic.