| MarianGBM a întrebat:

Deci o acum cateva zile o prietena mi-a dat o poza cu un cont fake cu poza mea de profil. Am dat report si eu si toti colegii mei de clasa etc. insa pur si simplu nu se inchide contul. Ce as putea sa fac?

13 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Facebook nu elimină decât fotografiile nud/p*rno (când e cazul). Dacă e poza ta reală, poți să o rogi să o schimbe cu una de-a ei, dar dacă și poza ta e preluată de pe internet, iar pe tine te deranjează că pur și simplu "te-a copiat", trebuie să înțelegi că și pozele Selenei Gomez (de exemplu) apar ca poze de profil pe sute de conturi, iar ea nu se supără. Din contră, e bucuroasă că chipul ei place. Fii și tu ca ea! Consideră-te frumoasă.

| MarianGBM explică (pentru floresdemayo):

NU PRIETENA MEA A FACUT CONTUL! Ea doar mi-a dat poza cu acel cont, care imi foloseste poza! Nu stiu cine a facut contul! :/

| floresdemayo a răspuns (pentru MarianGBM):

Dacă vrei să subliniezi ceva, trebuie să ai grijă cum formulezi textul, astfel încât te hotărăști ce anume vrei să evidențiezi, fără a folosi majusculele!
Dacă ai fi citit cu atenție și calm, ai fi descoperit că nu am făcut niciunde referire la prietena ta. Am precizat să îi scrii (acelei persoane, nu prietenei!) și să o rogi să o șteargă.
Nu ai spus dacă s-a folosit de poza ta reală (care-ți aparține 100%, ori e doar o poză preluată de pe internet), nu ai lămurit situația aceasta, nu ai oferit un răspuns cert la întrebarea mea. A fura cuiva identitatea, înseamnă a-i fura și numele/datele personale, nu doar poza. Dacă noi folosim la avatar pozele unor actori/modele/ oameni politici, sportivi etc, nu înseamnă că le-am furat identitatea, ci doar că ne-a plăcut chipul lor, ori ne-am regăsit în el etc.

| relian a răspuns:

Ce treaba ai tu cu contul cuiva daca e fake sau ce spui? Adica eu trebuie sa am cont cu poza mea cu numele meu sau ce vorbesti acolo? Fb accepta orice cont cu orice nume si cu orice poza, indiferent a cui e poza.Nu stiam ca Facebook e deja politie,cand iti faci cont te lasa sa pui orice nume orice poza. Daca tu raportezi ca e poza ta si ea poate raporta ca e poza ei laughing caz in care Facebook o sa va ceara actele sa arati un act legal in care sa apara poza,dar aici intervine si alta chestie, numele, deci daca tu ai cont la Facebook cu numele tau real si cu poza ta reala, atunci poti dovedi cun ID ca tu esti ala.Dar daca tu ai alt nume decat ai pe acte atunci la revedere inseamna ca si contul tau e fake laughing ca urmare asta ai putea sa faci, sa raportezi ca cineva iti foloseste pozele tale, dar va trebuie sa aduci dovada cum am spus cu numele tau acelasi pe contul tau si cu poza.Altfel la revedere.Plus ca trebuie sa citesti si regulamentu Facebook cu privire la poze.Nu stiu exact ce spune dar poti citi cauta si vezi.

| MarianGBM explică (pentru relian):

Pai ma deranjeaza ca are poza mea la profil, deci se foloseste de identitatea mea. E greu sa intelegi?

| relian a răspuns (pentru MarianGBM):

Daca eu pun poza mai stiu si eu unui actor, aia inseamna ca ma folosesc de identitatea aluia? Cred ca nu stii ce spui.Asa ca nu te mai agita ca oricum nu rezolvi tu nimic.Pe net eu pun ce poza doresc, a oricui, asta asa ca idee.Aia nu inseamna nimic, nu ma duc undeva sa ma dau drept altul daca e sa te identifice cineva.Acolo trebuie sa prezinti un act, netu nu-ti cere acte sa iti faci un cont undeva.Pricepi cm sta treaba? Internetu nu este o institutie de stat unde fiecare trebuie sa aiba acte cu poza laughing

| GinelBGM a răspuns (pentru relian):

Cred ca tu mu stii ce vorbesti, prietene laughing. Una e sa te folosesti de pozele unei celebritate pe care o stie toata lumea si alta e sa te folosesti de identitatea unui om oarecare. Spre exemplu daca face cineva un cont fake cu poza ta si incepe si ii injura pe toti nu o sa iti prindă prea bine cand o sa te recunoasca pe strada dupa contul fake. Asa ca daca vrei sa fi mistocar pe aici mai bine du-te si i ati capre si stai cu ele pe câmp laughing

| relian a răspuns (pentru GinelBGM):

Asculta la mine ce zic.Nu s-a folosit nimeni de identitatea ta pricepi lucru asta? Nu mai incurca avioanele cu submarinele. Daca faci un cont de care spui cu poza cuiva n-are nici o treaba nimeni cu tine.Aia pe care un eventual din asta iar injura te cunosc deja stiu ce cont ai asa ca las-o balta.Nu stiu ce mare dezastru e ca cineva tia luat tie poza. Daca era ceva asa de grav sti tu linistit, faceau astia cumva sa nu poti descarca poze de la cineva.Deci nu te mai agita atat ca faci ridurilaughing

| aumih16 a răspuns:

Pai poate ti-a fost furat contul! numai ai ce sa faci! gata! fa-ti alt cont!

| Ora de net a răspuns:

Buna, Marian,

Asigura-te in primul rand ca tu respecti termenii si conditiile Facebook (https://www.facebook.com/terms.php). Printre acestea se numara: folosesti numele tau real si complet, varsta declarata este cea reala, nu ai postat sau sharuit continut daunator etc.

Mai apoi, raporteaza contul folosind optiunea „This person is impersonating me".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa astepti... Poate Facebook nu a facut o analiza a raporturilor inca, sau pur si simplu cum zicea AlexSicilianul poate nu ai bifat ce trebuia la report... Trebuie sa bifezi neaparat sectiunea cu sensul de cont fake.

| Xela90 a răspuns:

Depinde cum ai dat tu raport, si mai ales colegii tai. ca este mai multe feluri de a raporta. uita-te mai bine in setari.

| MarianGBM explică (pentru Xela90):

Exact asa am dat si eu, si toti prietenii mei