| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU!

Fiind tanar imi caut un job si am observat ca unele joburi necesita sa ii contactez prin intermediul whatsapp-ului cu un SV..este ceva iesit din comun? Nu e umpica dubios sa las asa datele personale si poza de buletin la o persoana care nici macar nu am intalnit-o fizic? Imi puteti spune va rog frumos niste sfaturi cum sa ma feresc de anumite tepe online?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu este deloc dubios, acest lucru fiind practicat de cel putin 20 de ani incoace online, de cand s-a inventat emailul si Internetul.
Trebuie doar sa nu aplici la tot ce vezi pe internet si sa-ti trimiti datele persoanle tuturor ciudatilor, ca abia atunci este pericol.

Pentru acest lucru este simplu, sa intri pe site-uri consacrate ofertelor de job si sa trimiti acolo email, atasand CV-ul si diplomele tale personale.
Cu CV-ul tau si diplomele tale nu se pot face nimic, dar poti fii verificata si chemata la interviu online (sau in persoana), depinzand de preferinta Agentiei de recrutare.
Daca treci de primul interviu si ei sunt multumiti, te pot chema la ei in office si daca ti-au gasit deja angajator si te trimit la interviu cu compania, abia atunci ti se cere: buletinul, pasaportul sau alt act de identitate, iar in unele cazuri cand au speranta ca vei fii angajata, ti se cere sa completzei si un formular cu datele persoanle si contul bancar, unde ti se va vira salariul.
Toate aceste proceduri sunt facute de toate agentiile de recrutare si sunt foarte safe, ca-i caz de puscarie, daca unul din angajatii agentiei vinde datele personale ale celor recrutati.

| sierra1 a răspuns:

" LyricalHunter : unele joburi necesita sa ii contactez prin intermediul whatsapp-ului cu un SV"

un CV (NU SV!) nu e secret, dă-l câtor mai mulți potențiali angajatori, așa cresc șansele de succes

| johnnny123 a răspuns:

1. E CV, nu SV

2. Este absolut normal ca atunci când aplici la un job să ți se ceară un CV. Asta se întâmplă pe absolut orice platformă de joburi.

3. Un CV nu trebuie să conțină o copie a buletinului. Trebuie să conțină doar nume, vârstă, studii, experiență, date de contact și alte informații relevante pentru jobul la care aplici. În niciun caz nu trebuie să conțină CNP sau seria de buletin.

| LyricalHunter a răspuns (pentru johnnny123):

Eu am aplicat pentru un Job si l-am facut in mediul online prin whatsapp..acel domn mi-a spus sa ii trimit buletinu ca un mod de precautie.e ceva dubios? Daca cineva are buletinu. poate sa faca tot felul de prosti/tepe si altele cu el.

Răspuns utilizator avertizat
| Jakye a răspuns:

Eu stiu ca buletinul il dai cand se intocmeste contractul de munca. Pana atunci dai CV-ul si/sau interviuri

| LyricalHunter a răspuns (pentru Jakye):

Ei o spus ca motivul care cere buletinu este ca o metoda de precautie si ca societatea lor lucreaza cu o baza de date :/