| anonim_4396 a întrebat:

Imi poate spune cineva de ce cand descarc atasamente nu se salveaza cu extensia fisierului trimis ci ca arhiva?(Ex. mi-a trimis cineva un fisier.ppt si nu l-am putut deschide ca ppt decat ca arhiva. Si cand am dezarhivat acel fisier se dechidea ca aplicatie nu ca fisier cu extensia.ppt) Multumesc.

9 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

Sunt sanse maxime sa fi primit un virus ca atasament pe e-mail. Ai fost foarte persistent in a-l deschide si cred ca tocmai ce ai rulat programul viral cu succes pe calculatorul tau.

| NLS a răspuns:

Tu incerci sa spui ca cineva a sustinut ca-ti trimite un ppt, si de fapt tu ai primit o arhiva autoexecutabila, sau o arhiva normala inauntrul careia se afla un fisier executabil?
S-a intamplat ceva dupa ce ai rulat executabilul? A aparut macar slideshowul pe care se presupune ca il asteptai?

Bula
| Bula a răspuns:

Ai primit un virus "la pachet".
Felicitari!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu s-a intamplat nimic dupa ce am deschis arhiva. Vreau sa stiu ce e de facut, in cazul in care nu pot deschide fisierele si nici fisierele audio nu se incarca sa le pot asculta, pentru ca vreau sa descarc in contiunare atasamente de pe Facebook.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru flixbuster):

Pe e-mail nu cred ca am primit. Pe Facebook e problema. Nu stiu cum sa o rezolv. Va rog daca cunoasteti situatia, sa ma ajutati sa o remediez.

| flixbuster a răspuns (pentru anonim_4396):

A, ok - ai zis atasamente si de obicei astea sunt legate de e-mail-uri happy

Cred insa ca problema la baza e aceeasi - ai primit un executabil intr-o arhiva deghizata ca fisier PowerPoint. Nu suna deloc bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru flixbuster):

Cine mi-a trimis acel fisier ppt a trimis si pe alt calculator si s-a deschis su forma de ppt nu ca arhiva deghizata in ppt esecutabil. Ce crezi ca ar trebui sa fac pentru a primi fisierele cum trebuie?

| flixbuster a răspuns (pentru anonim_4396):

Doua variante:

1) Rapida dar posibil sa necesite cunostinte mai avansate de utilizare PC: dai click dreapta pe fisier, apoi Open With, daca ai in lista dai PowerPoint altfel dai browse si trebuie sa stii unde se gaseste si sa alegi executabil de PowerPoint;

2) Mai putin rapida dar foarte simpla: dai repair la Microsoft Office si isi reface singur toate asocierile de fisiere (si implicit pe cea de PowerPoint).

| Ora de net a răspuns:

Buna,

Cel mai probabil fisierul sau websitul de pe care l-ai descarcat contine un virus sau malware. Te sfatuim sa nu il deschizi si sa scanezi computerul.

Pentru a avea computerul protejat este foarte important sa ai firewall-ul activat si sa folosesti un antivirus. In cazul programelor antivirus, nu exista o solutie care te va proteja suta la suta, dar indiferent de programul ales (chiar si o varianta free), este bine ca el sa fie updatat constant. Daca un antivirus nu isi updateaza zilnic baza de date el nu va putea sa te protejeze de noi atacuri aparute si nu va fi deloc util. In acelasi timp, e bine de retinut ca si tu ai un rol activ in a-ti proteja computerul – nu da click pe link-uri necunoscute, nu instala programe straine sau programe care vin din partea unor straini.