| LordCristobal a întrebat:

Salut TPU!
In ultimele luni am primit mesaje pe Instagram de la persoane din Africa care mă implora sa le trimit niste bani că cică nu au ce manca sau pentru alte nevoi personale.
M-am uitat pe fiecare cont al celor care m-au abordat iar unii par autentici iar alții să zicem că sunt puțini cam dubioși.
Cele mai multe mesaje vin din Gambia,o țară din vestul Africii.
Am conversat puțin cu ei despre lucruri obișnuite cum ar fi fotbal dar când mă întrebau dacă pot să le transfer bani i-am refuzat într-un mod cât mai diplomat.
Deci care e faza?
Sunt țepari, escroci sau oameni care chiar au nevoie de donații?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Faza este ca-s tepari, escroci sau cum vrei sa le spui, asta-i faza!
Aia saraci care nu au bani cu adevarat si mor de foame, nu au nici internet, nici telefon si nici computer ca sa stea de vorba cu tine.
Cei cu care discuti tu online sunt schemerii si teparii care au bani, ca de aia au internt si computere sa discute cu tine, facandu-si conturi fictive dar cu poze reale de la nenorocoitii de acolo, sa ca stoarca mila oamenilor si sa-i tepuiasca.

12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Țepari, escroci etc.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt țepari, escroci.

| doctorandus a răspuns:

Dap. Aia care fac foamea si setea nu au internet, internetul e mult mai scump decat mancarea in tarile respective.

| T0T a răspuns:

Evită-i. Sunt aplicații cu care poți dona la oameni cu adevărat săraci.

| johnnny123 a răspuns:

Hmmm... este cazul să-ți urez "bine ai venit pe internet"? Nu de alta, dar orice om care a petrecut mai mult de două zile online ar trebui să știe deja despre escroci.

| Goete a răspuns:

Gambia e o tara Subdezvoltata unde cei saraci nu au internet si criminalitatea este practic nula.
Stiu multe despre ea si sper sa ajung anul acesta in vizita. Este tara in care visez sa traiesc, sa imi cumpar un teren pe malul raului Gambia, sa construiesc o casa si sa ma ocup de agricultura si animale, platind un bun salariu viitorilor angajati.
Cei saraci au nevoie de mancare, haine. Nu au internet

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

"Salut numele meu este Fredy și am nevoie de niște bani. Ce zici ești dispus să îmi oferi niște bani?"
Nu uita Dumnezeu te iubește.

| RxTx a răspuns:

Blocheazai

| goguPatent a răspuns:

Evident că sunt țepari

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Gândește-te un pic: oamenii ăia au avut bani de telefon, ruter WiFi și să plătească factura la curent dar n-au avut bani să-și cumpere de mâncare. Nu e suspect?

Răspuns utilizator avertizat
| GAL2912 a răspuns:

Evident ca sunt escroci. Dacă chiar nu aveau bani sa mănânce nu își permiteau nici timpul petrecut pe Instagram. Evita-i.