| yLuSsSIoN a întrebat:

încă o teapa primită pe olx. Am comandat un iPhone 5s, a venit o cutie cu un cartof. Ce pot face eu in acest caz pentru ca mai mult ca sigur tipul ala nu a dat numele si adresa lui, iar numărul de telefon imi spune ca nu este valabil. Daca ma duc frumos la poliție ce rezolv?

21 răspunsuri:
| QalexGG a răspuns:

Frate dai profilul de olx la protectia consumatorului si ii va afla ip de la calculator si va fi gasit
FUNDA happy

Răspuns utilizator avertizat
| Mynameiz a răspuns:

S-ar putea sa rezolvi, si eu am patit asta acum 1 luna am vb cu unul de un Samsung galaxi A3 16 cu 400 lei, si mi l-a trimis prin posta ca cu cei de la curirer se judeca...si m i la trm prin posta mi-a pus un telefon de prin 2000 in sus fara baterie doar cu incarcator, dar nu m-am dus la politie, ca nu ma lsat mama, dar exista un DUMNEZEU.

| danutzu96 a răspuns:

Nu o sa rezolvi nimic. Tipul a sters contul imediat ce a dat teapa, asa opereaza astia. Nici cu politia nu ai de unde sa il iei, altadata cumpara din magazin sau de la vanzatori cu predare personala.

| dolceromania a răspuns:

Te duci la politie cu ce adresa ti-a dat ce numar de tel ai vorbit.

| Qwwww a răspuns:

Te duci la poliție, și ai rezolvat.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa-i faci plangere penala pentru inselaciune, desi nu se stie daca o sa rezolvi ceva.
Macar ai invatat ceva: nu dai banii pana nu vezi si primesti marfa si invatatura se plateste.

| Mejdej a răspuns:

Ma omu lu Dumnezeu pai spune-i altadata sa ti-l trimita cu verificare colet ce mama dracului, il verifici in faza courierului si vezi daca e ce trebuie, daca nu e nu il ridici si ai terminat problema.

| WLMA a răspuns:

1. Prin ce a venit?
2. Cum ai plătit?

| anonimg a răspuns:

Depinde de noroc si daca te duci la politie. Nu intotdeauna politia se implica. Dar ai putea incerca sa scrii plangerea ta aici: http://www.efrauda.ro/pages.do?idMenu=2

Un hot pe internet ste imposibil sa nu fie prins, chiar si daca isi sterge contul. Pai iti dai seama cati tepari sunt pe internet? O gramada de romani au pacalit pe americani golindu-le cardurile de credit prin naivitatea acestora cumparand de pe ebay, amazon, etc. https://www.youtube.com/watch?v=q9IGb_whvqs
Iti dai seama ca acestia si-au sters imediat conturile. Dar exista intotdeuna o urma. Un tepar poate sa stearga istoricul navigarii sale; dar site-urile pe care a intrat vor ramane inregistrate la providerul de internet, la fel cum si convorbirile telefonalor vor ramane inregistrate timp de 6 luni in servrele distribuitorului de telefonie mobila.
Asadar chiar daca nu raspunde nimeni la telefon, se poate verifica toate convorbirile din ultimele 6 luni care s-au facut de pe acel nr. Se pot face cercetari si se poate descoperi faptasul; dar asta doar daca politia romana are chef sa lucreze sau nu. Totul tine de chef. Pentjru ca cunosc un caz de furt de telefoane si politia nu s-a implicat deloc(in urma cu 5 ani sau mai mult).
Faptasului i-as da inchisoare pe viata, pentru ca sa piara dorul din inimile celor ce vor sa faca la fel.
Tu trebuie sa te grabesti sa contactezi politia. Astfel, daca raufacatorul nu pateste nimic, de-abia si-a deschis apetitul ca sa fure in continuare. Anunta de asemenea si site-ul olx. Astfel ip-ul faptasului va putea fi blocat.

| cristi202 a răspuns:

Depinde de politisti. Daca se ocupa de caz, vor da de tip, si il vor pune sa iti dea banii inapoi.

| yLuSsSIoN explică (pentru Ioandelasal):

Pai ma gândesc eu daca ma duc, nu o fac degeaba? Adica nu mai exista cont nu anunt, numar de telefon.

| KNST a răspuns:

Oh, cat de stupid poti fi... La cum merg treburile in tara, considera ca ai luat o mare teapa. Data viitoare casca ochii la maxim!

| Legiuitorul00 a răspuns (pentru KNST):

E plin de ei pe TPU. Intr-un fel e amuzant.

| KNST a răspuns (pentru Legiuitorul00):

Stiu. happy Sunt (oarecum) de la inceputul TPU pe aici, numai ca acum am reintrat in bransa. La inceput eram foarte virulent cu cei care posteaza "minuni" d-astea, fapt care mi-a atras nenumarate anulari ale contului. P.S. Dar, nu mor cainii cand vor stapanii!winking

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru yLuSsSIoN):

Si eu ce ti-am spus?
In orice caz nu pierzi nimic daca faci plangerea penala, cine stie, poate ai noroc si-l gasesc pe tepar.

| Adiq a răspuns:

Te duci la politie.

| AlxMro a răspuns:

Pe olx poti face cont doar cu o adresa valida de mail, cu un numar valid de telefon si ip de Romania. Bun. Fiind tepar, adresa de mail si ip de Romania nu sunt personale. A folosit o cafenea sau vpn. Numarul de telefon, usor de facut rost, usor de aruncat. Ai trimis banii inainte; aici este singurul mod prin care poti sa-l prinzi. Cum ai trimis?

Răspuns utilizator avertizat
| Ora de net a răspuns:

Buna,

Iti recomandam sa mergi sa depui plangere la Politie pentru inselaciune. Pe viitor, ai mare grija atunci atunci cand faci cumparaturi online:
- asigura-te ca situl de pe care cumperi este unul de incredere
- citeste cu atentie recenziile vanzatorului (nu cumpara decat de la vanzatori acreditati)
- citeste recenzii pentru produsul pe care vrei sa-l cumperi.

| Anonymous2122 a răspuns (pentru anonimg):

Ești mic mai ai multe de învățat despre internet, cei care au țepuit pe americani au și ei mersurile lor și nu sunt naivi, îți poți șterge orice urma fără stres dacă faci totul ca la cartewinking