| IonutCiobanescu a întrebat:

Salut TPU,nu stiu de ce imi tot apar din senin reclame la wish pe telefon,cand ma uit pe Facebook, cand ma uit pe Youtube, ce as putea face? Un adblock ceva?

5 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Se numesc cookies.
Când intri pe un site (in cazul tău Wish) memorează ca ești interesat de domeniul respectiv și îți vor apărea reclame pe Facebook, YouTube, Instagram etc legate de acest lucru.
Ceea ce pe de-o parte e un lucru bun, ar fi inutil sa îți apara reclame cu costume de scafandru dacă tu nu ești interesat, nu ar fi productiv nici pentru ei.

| Ora de net a răspuns:

Buna, Ionut,

Te incurajam sa folosesti o aplicatie adblock - https://play.google.com/store/apps/details?id=org.adblockplus.browser&hl=en

Daca acest lucru nu functioneaza, exista posibilitatea sa ai un virus. Te sfatuim sa iti salvezi datele din telefon pe un dispozitiv extern si sa il resetezi pe acesta la setarile din fabrica. Pe viitor, este bine sa retii ca pentru a avea dispozitivul protejat este foarte important sa folosesti un antivirus. In cazul programelor antivirus, nu exista o solutie care te va proteja suta la suta, dar indiferent de programul ales (chiar si o varianta free), este bine ca el sa fie updatat constant. Daca un antivirus nu isi updateaza zilnic baza de date el nu va putea sa te protejeze de noi atacuri aparute si nu va fi deloc util. In acelasi timp, e bine de retinut ca si tu ai un rol activ in a-ti proteja telefonul – nu da click pe link-uri necunoscute, nu instala aplicatii straine sau care vin la recomanadarea unor straini.

| AllyAlexandra20 a răspuns:

Toți avem reclamele alea, ne urmăresc peste tot big grin Mai nou, aproape de fiecare dată când intri prima oară pe un site sau o aplicație, îți apare o fereastră pop-up, unde trebuie să accepți ca site-ul respectiv să-ti ofere "cookies" (reclame) și dacă nu accepți, nu ai cum să-l accesezi, așa că n-avem decât să ne resemnăm și să le suportăm cookies-urile happy

| anonymus4106 a răspuns:

Sunt mai mult decat cookies, de exemplu eu odata cautasem pe google pe PC nu stiu ce actor si dupa vreo ora vad o reclama pe Facebook pe telefon cu acel actor.

| Tudose_Alexandru_Bogdan_1977 a răspuns:

Daca ai root pe telefon poti incerca adawey de pe f-droid