Întrebare recomandată | Aditza5672 a întrebat:

Salut TPU, (stiu asta nu e o intrebare dar e o experienta ce vreau sa o impartasesc).
Astazi vreau sa va povestesc experienta mea despre cyberbulling si cum am scapat.
Totul a inceput acum 2 ani cand imi cautam prieteni online si nu a fost greu. Eu ii consideram prieteni pana sa le vad adevarata fata, dupa aprox. 6 luni au inceput sa ma manipuleze ca sa le dau poze cu mine. Si au reusit. Dupa aceea ei ajungeau sa faca imagini de tip deepfake cu fata mea pusa peste alte persoane. Am rezistat un an zicand "este o gluma" dar asta pana cand mi-au gasit Facebookul prin locatia pozei pe care o aveam, am ajuns in pragul de disperare. N-am vrut sa vorbesc cu parintii despre asta, nu voiam sa imi spuna "ce sa iti fac? Ai vrut prieteni, ai prieteni".
Ma simteam deprimat de toate astea. Am apelat la cateva sfaturi de a scapa, zis si facut am inceput sa ii blochez, iar apoi nu m-am atins de calculator timp de 2 luni.
Am incercat sa fac ceva ce imi placea, ca sa uit. Si astazi cand imi aduc aminte ma simt destul de naspa. Morala de azi, nu dati poze cu voi pe internet, locul asta e straniu.

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Într-adevăr, bună morală. Bine de cei care nu-și expun pozele pe rețelele sociale.

Răspuns utilizator avertizat
| sparklingqueen a răspuns:

Esti foarte curajoasa ca ai trecut prin asta!"Prieteni" aia ai tai erau tare dubiosi.Foarte bine ca este o intrebare recomandata! Toata lumea ar trebui sa stie sa nu de a poze cu ei pe internet si sa nu de a informatii personale!