| Hackew a întrebat:

Salut tuturor!
Scz ca pun intrebarea aici dar am nevoie de un raspuns cat mai rapid.
Un prieten a avut un keylogger in PC timp de 2 saptamani in acest timp pers care ii l-a trimis a vazut toate datele personale ale lui(parole..poze..etc).
Intrebariile mele sunt:1.E posibil ca el sa faca o reclamatia la politie ca acea persona i-a furat date personale? 2. Politia poate sa ii afle locatia doar din id?(are ip dinamick)3. Este legal acest lucru?

1 răspuns:
| iarin a răspuns:

1. Da se numeste abuz la propria intimitate violarea intimitatii personale, furt de date cu interes personal
2. politia il poate localiza dupa ip
3. Ceea ce a facu el este ilegal pentru ca a furat datele prietenului tau. Da este legal sa depui plangere dar sa stii ca daca vrei daune morale etc o sa ajungi la judecata. Bafta(funda?)