| eusuntcipi a întrebat:

Salut. Un prieten mi-a spus sa ii depun o suma de bani in contul bancar. Mi-a trimis datele contului si a mai precizat "ca plata bonus", ce înseamnă asta? A zis "asta e contul si ca plata bonus".
Dau fundă!

Răspuns Câştigător
| mihaela000ela a răspuns:

Cred ca amicul dvs. foloseste un card ce cumparaturi -aici, ca si in alte situatii se foloseste expresia

| eusuntcipi explică (pentru mihaela000ela):

Asta mi-a zis si altcineva, deci cred ca asta este.

14 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Tu ne intrebi ce ți-a zis amicul? Asta e o ghicitoare?

| eusuntcipi explică (pentru sierra1):

Daca el nu mi-a explicat pentru ca n-a mai raspuns, trebuia sa stiu si eu ce inseamna. Si nu cred ca am gresit cu nimic doar pentru faptul ca am pus o intrebare. Oricum am aflat intre timp.
Si nu, nu e ghicitoare, puteati trece peste daca v-a deranjat intrebarea mea.

| sierra1 a răspuns (pentru eusuntcipi):

"Oricum am aflat intre timp." - bravo, vezi că știi?

| johnnny123 a răspuns:

Si de ce ne intrebi pe noi in loc sa-l intrebi direct pe prieten?

| eusuntcipi explică (pentru johnnny123):

L-am întrebat insa nu mai răspunde de aseară.

| johnnny123 a răspuns (pentru eusuntcipi):

Si noi de unde vrei sa stim ce a vrut prietenul tau sa spuna prin "plata bonus"? Este tranzactia voastra, voi doi ar trebui sa stiti.

Este ca si cum te-as intreba eu pe tine "De ce mi-a spus vecinul sa fiu acasa la ora 19?"

| eusuntcipi explică (pentru johnnny123):

Cred ca am întrebat frumos, nu e nevoie sa fiți sarcastic. Sunt sigur ca cineva de aici are idee despre ce vorbesc. Dacă nu știți, puteți trece peste.

| johnnny123 a răspuns (pentru eusuntcipi):

Si eu ti-am raspuns cat se poate de serios, nu inteleg de ce te-ai simti luat peste picior:

Logic este sa-l intrebi pe prieten, nu pe noi. Nimeni de aici nu are de unde sa stie ce a vrut sa spuna prietenul, pentru ca nimeni de aici nu stie nimic despre tranzactia voastra.

"Ca plata bonus" nu reprezinta un termen bancar pe care o persoana familiarizata cu domeniul l-ar putea cunoaste si ti l-ar putea explica, sunt doar niste cuvinte alese de prietenul tau si numai el ti le poate explica.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru johnnny123):

Sunt curios, tu ai facut vreodata un transfer bancar?

undeva e un camp in care scrie ce reprezinta respectiva tranzactie, iar daca suma e destul de mare, cineva se v-a uita pe ea, sau daca respectivul cont are contabilitate (persoana juridica, verificari de la fisc, etc.)
asa ca, cel mai probabil prietenul lui asta vrea sa scrie acolo, ca, cine se uita, sa vada scris asta

| johnnny123 a răspuns (pentru Zuzu1991):

Sunt aproape sigur ca am facut transferuri bancare cu cel putin un ordin de marime mai multe decat ai facut tu.

Stiu foarte bine de existenta campului care descrie ce reprezinta acea tranzactie.

Dar el nu a intrebat "unde" sa scrie acel lucru, ci "ce inseamna" acel "ca plata bonus". Iar asta nu poate sa stie decat prietenul lui.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru johnnny123):

Da, ai dreptate!

| eusuntcipi explică (pentru johnnny123):

Bine, mulțumesc pentru răspuns oricum.

| CiprianZisSpartanu a răspuns:

Iti iei scam iti fura toti banii din cont si eventual gagica si pleaca cu ea n Maldive nu e frumos ce face eu zic sa l extermini