| anonim_4396 a întrebat:

Salut, vreau să mă ajutați dacă puteți, această întrebare e doar pentru experți, deci să nu dați concluzii pripite, vreau un răspuns concret. Am facut un cont de Gmail cu vpn pe Brazilia si am facut un cont fals unei persoane, fara acordul ei, nu i-am facut nimic rau, dar știu ca a fost o prostie, eu si persoana data avem un prieten comun și prietenul mi-a zis ca daca nu se sterge contul pleaca la poliție persoana aia sa dea contul ca sa afle cine-i in spatele lui, eu contul l-am șters. Persoana aia s-a interesat la un internet cafeXD și a spus ca poate sa ma gaseasca dupa un cod personal, nu stiu ce cod personal ca eu nu am pus nr meu de telefon pe cont ca sa ma sune cineva de la poliție, mie mi se pare toata treaba asta mai mult o glumă. Deci întrebarea e dacă am facut un cont de gmail cu vpn pe Brazilia poate sa ma localizeze politia? Am șters și contul de gmail permanent și de pe telefon pe care l-am folosit pentru cont. P.S: Daca va pare ca am spus o prostie aici sa știț ca eu is mai prost de felul meu și nu sunt foarte priceput.

Răspuns Câştigător
| 3824060673 a răspuns:

Nu o sa localizeze nimeni nici daca ar putea. Atata timp cat nu ai folosit date personale (adrese, date bancare, etc.) pentru a profita de pe urma lor, nu ai facut nimic ilegal. Daca ai facut un cont doar cu numele acelei persoane, respectivul nu va putea dovedi ca este vorba de el. Cand vine vorba de conturi de genul, numele nu prea are nicio relevanta pentru ca nu poate singur sa reprezinte identitatea unei persoane. Ai mai folosit si alte date ale acelei persoane?

| anonim_4396 explică (pentru 3824060673):

Nu

| anonim_4396 explică (pentru 3824060673):

Da sa zicem ca am injurat pe cineva cu numele persoanei, și persoana data se plange, e motiv pentru cv amenda sau e doar o nimic toata?

| TheDarkDragon a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca au fost doar niste insulte eu zic ca nu ar fi o problema. Ar incepe sa fie o problema doar daca s-au facut amenintari si chestii de genul, dar nici atunci nu stiu cat de mult s-ar ocupa politia romana cu asa ceva, depinde de cat de serioasa ar parea treaba. Iar daca nu ai folosit alte date personale ale acelei persoane, e ok. Numele de pe mail (account holder) poate fi orice. Daca iti pui numele ''John Cena'' nu inseamna ca ii folosesti identitatea lui John Cena. Adica, o faci, si e destul de logic ca faci asta, doar ca nu se poate dovedi, atata timp cat folosesti doar numele, asa ca nu este ilegal atata timp cat nu folosesti si alte date personale, si nu faci amenintari sau chestii mai nasoale. Dar oricum, poate te inveti sa nu mai faci prostii de genul pe viitorwinking

12 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poate sa ma localizeze politia. Nu. Și nici nu are timp poliția să se ocupe de dume.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Stai relax, nu afla nimeni nimic.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Ms frate, dar cum pot fi sigur? sincer sunt putin speriat

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Daca am sters contul de gmail defintiv ma mai localizeaza politia?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Traiesti in Romania, nu? Tara in care seful de la SRI avea adresa de Yahoo Mail cu parola stupida care a fost sparta... si tu iti faci griji ca te localizeaza bau-bau ca sa ce?

| 3824060673 a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce ești speriat?

| haileewatson a răspuns:

Nu vei pati nimic.

| anonim_4396 explică (pentru haileewatson):

Daca e sters contul de gmail definitiv nu mai pațesc nimic?

| haileewatson a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu patesti nimic. Ca sa te localizeze politia ar trebui sa faci ceva ilegal, sa aiba suspiciune ca ai facut o crima, sa ceara aprobari de la Judecatorie ca sa te track-uiasca... etc. Nu vine nimeni la usa ta fiindca ai facut un cont fals de gmail! Fii serios.