| adrianamaria19481294 a întrebat:

Salut! Vreau să-mi schimb numărul de telefon pentru ca de o vreme ma tot suna cineva cu numar privat, am rugat acea persoana sa nu ma mai sune, dar degeaba, ce as putea sa fac? Cică îmi dă numărul tuturor persoanelor pe care ii cunoaște, va rog, ce as putea să fac în legătură cu asta? Chiar vreau să-mi schimb numarul și gata (îs pe Vodafone) și puteți să-mi spuneți ca dacă îmi schimb numarul, ma pot conecta pe rețelele de socializare, nu? Gen eu am toate parolele si zic ca ma pot conecta, în fine. Puteți să-mi spuneți toți pașii pe care trebuie sa ii urmez ca să îmi pot schimba numărul de telefon?

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Schimba telefonul pentru 1 saptamana cu tatal tau, sa raspunda el la telefon, sa vedem daca isi mai permite sa faca glume de prost gust cu el.

| darrio2007 a răspuns:

Blocheaza apelurile cu numar privat. Din telefon.

| darrio2007 a răspuns (pentru adrianamaria19481294):

Din setarile de la apeluri.

| Brizbriz a răspuns (pentru adrianamaria19481294):

E in setarile telefonului, la calls/apeluri sau in aplicatia de telefon, la settings

*TOATE TELEFOANELE AU ASA CEVA* de asta sunt absolut sigur

| Wr3nch a răspuns:

Mergi la un magazin Vodafone si te rezolva, dar probabil va trebui sa platesti pentru inlocuirea sim-ului. Dupa trebuie schimbat manual pe fiecare site unde e setat sa primesti SMS.

Dar eu personal as merge la politie si as reclama frumusel persoana pentru hartuire.

| Emma30555 a răspuns:

Spune i persoanei sa inceteze caci altfel mergi la politie pentru hartuire. S ar putea sa renunte

| Brizbriz a răspuns:

Whatsapp e bazat pe nr de telefon, o sa poti sa intrii, dar trebuie sa ii notifici pe toti ca ti-ai schimbat nr
la fel viber si signal
restul sunt bazate pe email, deci ar trebui sa fi in regula

oricum, ar trebui sa te duci la politie cu ala care te suna, pentru ca e hartuire

| daculliber a răspuns (pentru Brizbriz):

Poliția nu va face nimic dacă nu ești important.

| Brizbriz a răspuns (pentru daculliber):

Plangere penala (hartuirea e penala) si ai grija sa iei numar de inregistrare cand depui plangerea, sunt obligati sa faca... PE BUNE

| daculliber a răspuns (pentru Brizbriz):

De fiecare data când am avut nevoie de poliție, nu au făcut nimic.

| Brizbriz a răspuns (pentru daculliber):

Te inteleg, si asa e, dar, inca odata, hartuirea se incadreaza la penal, iar daca faci plangere penala cum ti-am zis eu, cu numar de inregistrare le va fi MULT MAI GREU sa nu faca nimic de nimic

| Yuoia a răspuns:

Poti sa ceri la Vodafone schimbarea numarului. ai acest drept.
La Whatshapp ai optiunea de schimbare numar ca sa se pastreze conversatiile si contactele. Nu stiu sigur dar la schimbare (parca) anunta automat contactele de schimbarea numarului. Daca nu, ii anunti tu.
La Facebook te conectezi cu numar de telefon? Poti schimba numarul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sună la poliție