| RiciXR9 a întrebat:

A comandat cineva vreodată pe eMAG in rate? Mi se pare ceva dubios. Am selectat luna respectivă pentru a plati in rate si vad de exemplu la - 6 luni "Finantare 100% Online - TBI Pay - vezi detalii
Valoare totala:1. 61850 Lei
Perioada:6 luni
Rata lunara:26.975 Lei"
Iar sumarul comenzii arată:
Sumar comanda
Cost produse:1. 38999 Lei
Cost livrare si procesare:5.00 Lei
Total:1. 39499 Lei
(Ultimele 2 cifre de la sfârșit nu pot fi mai mici)

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Da, am cumpărat de foarte multe ori în rate, dar numai folosind carduri de credit bancare, nu de la IFN-uri.
Și da, chiar nu am plătit dobândă. Recomand ING sau Raiffaisen.
Dar există totuși un cost - e vorba despre comisioanele lunare ale cardurilor. Dar astea le plătesc fie că îl folosesc fie că nu.

| Speranta12 a răspuns:

Da, asa este, dobanzile sunt foarte mari cu acea institutie nebancara. Este ca la Provident - dobanzi foarte mari! Nu te baga la asa ceva! Cel mai bine, pune-ti deoparte banii pe cateva luni si apoi il cumperi cu banii jos. Sau daca nu, opteaza pentru un card de credit de cumparaturi cu 12 sau 24 de rate fara dobanda, de la BCR sau de la Banca Transilvania sau de la BRD sau de la UniCredit sau CEC sau Alpha Bank. Cauta pe net despre aceste carduri de cumparaturi. Daca platesti rata luna de luna fara restante, ai intr-adevar 0 dobanda.

| RiciXR9 explică (pentru Speranta12):

Si pe acel produs scrie foarte clar: rate fara dobândă. Nu pot sa mai am încredere în nimic. Dă-i încolo si cu cardurile lor de credit, te baga si aia in ceață de nu mai stii tine. P.s comanda anulată

| Speranta12 a răspuns (pentru RiciXR9):

Daa, ai dreptate. Mai bine anuleaza. Esti mai castigat asa.

| RiciXR9 explică (pentru Speranta12):

Mai bine ii sun ca sa fiu sigur

| Speranta12 a răspuns (pentru RiciXR9):

Nu cumpara cu ratele lor, vei iesi mai scump.

| Speranta12 a răspuns:

Iti repet: nu cumpara prin modalitatea de credit al eMAG-ului. Doar prin creditare de la banci sau cu banii jo, altfel iti iei teapa cu dobanzile foarte mari.

| Alexuţ02 a răspuns (pentru Speranta12):

Total de acord, chiar sper să înțeleagă

| RiciXR9 explică (pentru Speranta12):

Dacă îți burlești bine ochii si pana in a 80-a luna iti dai seama ușor straight face

| Alexuţ02 a răspuns (pentru RiciXR9):

Și eu am luat prin așa zisele rate fără dobândă.
Vrei să știi povestea?
Era 2400-2500 produsul, am ajuns pe la 3000-3100 cu el, ceva gen.
"Fără dobândă" laughing

| RiciXR9 explică (pentru RiciXR9):

Belești*

| floreadan a răspuns:

Da, dobanzile sunt mari, trebuie sa te gandesti bine daca sa iei de la ei prin rate.

| Moldoveanu15 a răspuns:

Eu am achizitionat mai multe produse in rate si nu am avut probleme pana acum. Nu inteleg ce e asa dubios, lasa un reply cu mai multe detalii.

| RiciXR9 explică (pentru Moldoveanu15):

Pe mine m-a luat cu palpitații cat de mult plătești in rate (Si mai cică si fara dobândă). Mai bine le dau cash decat sa plătesc in rate. Însă despre tine, depinde ce ai comandat, eram cat pe ce in pragul ghinionul sa raman cu rate pe cap. O zi faină!

| Moldoveanu15 a răspuns (pentru RiciXR9):

Cand hotarasti sa iei in rate se presupune ca stii la ce te inhamezi. Nu exista si nu a existat vreodata sa cumperi un produs de 20 lei in rate si dai tot 20 lei la final laughing Eu am cumparat cateva aparate de cafea si dobanda la mine nu a fost asa de mare, acum depinde valoare si de produse cred. Poti incerca si prin card de cumparaturi de la banci am vazut multa lume platit cu card de genul cand am fost ultimadata la sediul eMAG.