| DyuV2000 a întrebat:

Salutare...Ce poti face in cazul incare comanzi ceva si primesti altceva, livrare prin posta ..Se poate denunta cuvia se poate face ceva sau poti spune ȚEAPA? si sa nu mai comanzi altul prin posta. Ce facem in cazul de fata?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai cumparat produsul de la un magazin online il poti returna in 14 zile si sa soliciti trimiterea produsului comandat sau restituirea banilor platiti.
Daca l-ai cumparat de la o persoana fizica poti solicita sa-ti trimita produsul comandat ori sa-ti restituie banii (daca l-ai platit). Daca nu se conformeaza poti sa-i faci plangere penala pentru inselaciune.

| DyuV2000 explică (pentru Ioandelasal):

De pe OLX si acum ce pot face?

| Ioandelasal a răspuns (pentru DyuV2000):

Sa vorbesti cu vanzatorul sa-ti trimita produsul comandat si ii spui ca daca nu ti-l trimite, in 5-7 zile, ii vei face plangere penala pentru inselaciune.

| Ora de net a răspuns:

Buna,

Cum ai achizitionat produsul mai exact? De pe un site care comercializeaza direct produse (ex. eMAG) sau de la o persoana pe care ai intalnit-o pe un website de anunturi (ex. olx)?

Te sfatuim sa contactezi situl pentru a verifica ce optiuni exista pentru a returna produsul si a recupera banii.

| DyuV2000 explică:

E de la persoana Fizica (olx)