| Nuzicnume a întrebat:

Întrebarea este 100% serioasă.
Am văzut ca in Dubai și in China exista restricții pe unele site-uri, foarte multe in China, dacă vreau să le accesez și îmi da eroare deoarece sunt blocate, risc vreo amenda sau închisoarea?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai ele sunt blocate acolo. În Europa nu exista cenzuri din astea

| doctorandus a răspuns:

VPN-uri in China pot trezi suspiciuni ca esti spion (agent strain).

In Dubai cred ca e ilegal sa accesezi websiteuri fierbinti si in general e cam ilegal sa ocolesti blocarile. Incearca doar daca esti pregatit sa incasezi bete pe spinare.

| GdX a răspuns:

Nu risti nimic atata timp cat nu le accesezi. Le poti totusi accesa prin VPN, dar daca esti prins atunci primesti sanctiuni.

| Ora de net a răspuns:

Bună,

Într-adevăr, în țările respective anumite situri sunt blocate. Cât timp te afli pe teritoriul unei alte țări sfatul nostru este să respecți legislația lor națională, cu atât mai mult atunci când este vorba despre regimuri care nu sunt democratice.

Pentru a te informa corect te sfătuim ca înainte să călătorești să cauți informații pe situl oficial al Ministerului de Externe - https://mae.ro/node/1533

| ACTH a răspuns:

Nu risti nicio amenda, cat nicio inchisoare, poti naviga linistit. Au treburi mult mai importante de facut, atat timp cat nu comanzi nimic de pe site-urile respective, sau descarci in mod ilegal. Ai putea totusi sa folosesti un VPN.

| Nuzicnume explică:

Nu vreau să folosesc vpn ca să le accesez, dar poate ma da din greșeală pe vreun site din ăla și după ma văd la închis