| AlexandruPaulescu a întrebat:

Salutare lume! am o intrebare, care totusi e cam grea. As vrea raspuns de la cineva care chiar stie cum e cu legislatia europeana sau chiar cea germana, fiind faptul ca locuiesc aici. As vrea sa descarc de pe Youtube videoclipuri amuzante! Este legal? Specific ca nu doresc muzica/videoclipuri cu muzica. Multumesc

Răspuns Câştigător
| Goddess23 a răspuns:

Din cate stiu e ilegal sa descarci in Germania dar doar cele care au drept de autor deci de pe Youtube merge daca ai un program bun. Eu am descarcat acum doi ani un film si mi-a venit 1700 Euro amenda dar am vorbit cu un avocat si nu am platit nimic pentru ca era un site pirat, nu avea nici un avertisment si am avut castig de cauza.

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Din moment ce nu isi apartin nu, ai voie sa le vezi atat

| Ironwin a răspuns:

Atata timp cat nu folosesti acele clipuri in scopuri comerciale si ele nu au o licenta cu drepturi de autor (este specificat la fiecare clip in parte tipul de licenta) nu ai probleme.

| AlexandruPaulescu explică (pentru Ironwin):

M-am uitat la ce fel de licenta au. Sunt standard. Acum sa fim seriosi, ei cum au obtinut videoclipurile? cumva le-au luat si ei de pe Youtube.

| NaomyTommy a răspuns:

Buna, ai grija ce descarci mie mi-a venit amenda acasa ca am descarcat un film cica era ilegall dar nu scria nicaieri happy stiu ca a venit 1000 de euro si am vb cu ei au redus la 715€ ai grija am auzit ca si la muzica se intampla si poze...etc iti recomand sa nu descarci eventual sa descarci pe telefon cand esti conectat pe alt wi-fi

| Mircea049202 a răspuns:

Poti descarca liniștit fara probleme, este legal atâta timp cat nu vinzi nimic si nu ai beneficii materiale de pe ele.

| AlexandruPaulescu explică (pentru NaomyTommy):

Eu nu vreau filme! eu am specificat ce vreau... Prietena mea e nemtoaica, si a zis ca nu stie si nici nu vrea :p

| doctorandus a răspuns (pentru NaomyTommy):

In primul rand aia nu e o amenda, ci o rascumparare a unui eventual proces in drept civil cu detinatorii drepturilor de autor pe care le-ai incalcat.

In al doilea rand, n-a ajuns nimeni sa te spioneze ce descarci de pe YouTube, ca doar detinatorii drepturilor de autor nu sunt NSA si tu nu esti terorist.

Deci de pe YouTube poti descarca ce vrei, cu conditia sa nu oferi asta tertilor.

| Ora de net a răspuns:

Buna,

Pentru ajutor in aceasta privinta te sfatuim sa apelezi Centrul pentru un Internet mai sigur din Germania - https://www.betterinternetforkids.eu/web/germany/profile

| AlbertCociuAlexandra1 a răspuns:

Daca le folosesti doar tu cred ca da, le descarci cu mp4 si gata