| WgStefan a întrebat:

Salutare. Mi-am luat cea mai mare teapa online. Deci acum 15 minute am verificat aplicatia bcr "George", ma uit la tranzactii si vad ceva dubios, o tranzactie de 189 lei, retrasa azinoapte la ora 02.21. Catre "goandfind.info", am dat un search pe google si imi apare ca e un site care iti localizează un telefon. Am intrat si pe mail si am dat la inbox si aveam un mail de pe data de 27 iulie, de la goandfind asta si asa mi-am amintit eu ca atunci ma intregistrasem pe un site din asta si am platit cu cardul 0.50 euro pentru o localizare, iar in continuare scria " you will be automatically charged every month with 39.99 euros if you dont unsubscribe" ceva de genu, (lucru pe care eu nu l-am vazut) adica daca nu imi stergeam contul in fiecare luna imi retrageau banii cu japca, fara macar sa fiu notificat.
Au trecut 3 luni de atunci, deci 3 tranzactii 570 lei total. Intrebarea mea, pot sa dau cumva in judecata pe astia? Vad ca au sediu in Spania. Sau bcrul? Ca nu am fost notificat in niciun fel?
Deci mi se pare cea mai mare escrocherie.

29 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai daca scrie pe site ca iti ia banii se considera notificare. Tu poti sa ii dai in judecata dar daca site ul are sediul in Spania probabil ca acolo va trebuie sa o faci. Cat despre bcr, ce ai vrea? Daca ai notificările active te notifica la orice tranzactie, daca nu nu.

| Denisa0954 a răspuns:

Practic nu este. Pentru ca ei te au informat, a fost vina ta ca nu ai vazut. Escrocherie era in cazul in care nu aveai nicio informație de genul la ei pe site
E la fel ca la Netflix, în fiecare lună iti ia banii pentru abonament de pe card, fără să ti trimita vreun mail sau ceva.
Nu ai de ce sa dai in judecata BCR ul, si nici site ul pentru ca au specificat clar ca ti vor lua in continuare o sumă de bani pe luna. Parerea mea

| GabiDumitrescu a răspuns:

Sa dai in judecata ca nu casti ochii si nu citesti termenii si conditiile? Stai calm. Mai bine zi mersi ca ai primit lectia asta pe bani mai putini. Se putea mai rau.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Prostiile se plătesc, da i drumul si plăteste, alta data cască ochii si nu te mai înregistra aiurea pe diverse site uri, ca te costă te ard ăștia la buzunar, nimic nu e gratis pe lumea asta, nimic.

| danbnz a răspuns:

Scrie pe site destul de clar la "price".
Nu e ascuns undeva cu litere mici.
E vina ta ca nu ai fost atent.

| Bizon95 a răspuns:

Felicitari!
eu era sa imi iau teapa de peste 1000$
mi-am facut server Linux inchiriat la Amazon
NU m-a costat nimic
un an pe gratiz
si dupa un an notificare ca nu a reusit sa traga 700$ de pe card (BINE CA NU AVEAM ATAT), si am intrat, EXACT LA FEL CA LA TINE, nici o notificare oarecare timp de un an, direct incerca sa imi ia banii, si era 700$ abonamentul si facuse serverul si "trafic" de aproape 400$... YEEEEEE

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Bizon95):

De ce era teapa? Ca nu ai fost tu in stare sa verifici preturile?

| Bizon95 a răspuns (pentru suntserios):

ESTE TEAPA!
pentru ca incearca CU INTENTIE sa ti-o traga
faptul ca legalitatea nu le interzice nu o face mai putin teapa

teapa suna asa: ITI ***EXPLOATEAZA*** NEATENTIA

si acum, te rog, spune-mi cu mana pe inima ca cei care fac asta sunt de buna credinta si nu vor sa dea teapa, ABSOLUT DELOC tongue

| Panamax a răspuns:

Nu este teapa si nu este nici mare.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Bizon95):

Asa functioneaza toate sistemele de plata recurente. De la Netflix, la Spotify pana la fiecare hosting si soft online.

| WgStefan explică (pentru Bizon95):

Exact. E ca la alba neagra... Niste hoti. Cine dracu se asteapta sa iti retragă banii de pe card asa cu una doua? Doar pentru ca scrie acolo la termeni si conditii...

| WgStefan explică (pentru GabiDumitrescu):

Cine dracu se asteapta sa iti retragă banii de pe card asa cu una doua? Doar pentru ca scrie acolo la termeni si conditii... E o țeapă indirecra si punct. E ca si cum iti cumperi un produs online, il achiti online si termeni si conditii scrie ceva de genu" daca ni returnezi produsul in 2 zile, o sa ti se retraga banii automat de pe card im fiecare luna fara nicio notificare". Nu mk spune ca tu cand achiti ceva online te astepti la asemenea escrocherii si citesti fiecare cuvant in parte. Este o teapa. Nu mi-am facut abonament sa zici ca sunt constient ca o sa mi retraga bani, prcatica e o metoda de a lor de a da teapa.

| WgStefan explică (pentru Denisa0954):

Si apropo cand iti faci abonament la Netflix esti conștient ca trebuie sa dai niste bani, eu efectiv nu am beneficiat de absolut nimic de pe urma acestui"abonament" fake. Cine dracu se asteapta sa iti retragă banii de pe card asa cu una doua? Doar pentru ca scrie acolo la termeni si conditii... E o țeapă indirecra si punct. E ca si cum iti cumperi un produs online, il achiti online si termeni si conditii scrie ceva de genu" daca ni returnezi produsul in 2 zile, o sa ti se retraga banii automat de pe card im fiecare luna fara nicio notificare". Nu mk spune ca tu cand achiti ceva online te astepti la asemenea escrocherii si citesti fiecare cuvant in parte. Este o teapa. Nu mi-am facut abonament sa zici ca sunt constient ca o sa mi retraga bani, prcatica e o metoda de a lor de a da teapa.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru WgStefan):

Mosule, nimeni nu te forteaza sa semnezi fara sa citesti. Nu e teapa faptul ca tu semnezi ceva fara sa citesti ce semnezi. La majoritatea serviciilor cu free trial asa e - bagi datele la card, primesti o zi - o saptamana - o luna moca, DUPA CARE, DACA NU ANULEZI SUBSCRIPTIA, ti se percepe o taxa de abonament. Lunara, anuala, centenara... asta e in functie de ce ai semnat. Daca eu te pun sa semnezi un contract in care scriu mare si lat ca iti varuiesc casa moca, si in 20 de pagini explic ce frumos o sa iti varuiesc eu prin casa, iar in pagina 21 am un alineat mic in care scrie ca la un an dupa ce iti varuiesc casa moca, imi donezi casa si nu ai nici o pretentie... daca semnezi, cine e de vina?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru WgStefan):

De ce bagi cardul la tot feluri de siteuri dubioase. Cardul trebuie folosit numai pe siteuri super -securizate&oficiale

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este excrocherie, dar nu este cea mai mare.
Nu poți să îi dai în judecată, dacă te-ai lăsat la mâna lor de bună voie.

| mastadont a răspuns:

Țeapa ți-ai luat-o singur pentru că nu ai citit cu atenție termenii și condițiile. Când te-ai înregistrat ai avut o căsuță unde trebuia să bifezi cum că ai citit și ești de acord cu termenii și condițiile site-ului. Dacă ai bifat înseamnă că ești de acord să-ți tragă banii de pe card deci nu ai avea nici o șansă în instanță.

| Ora de net a răspuns:

Bună!

Ne pare rău pentru această situație pe care ai întâlnit-o. Poți da în judecată firma, însă pentru acest lucru ar trebui cel mai probabil să angajezi un avocat și să deschizi un proces în Spania. Sfatul nostru este să citești cu mare atenție termenii și condițiile siturilor pe care te înregistrezi, cu atât mai mult cele pe care alegi să faci plăți.

| WgStefan explică (pentru Ora de net):

Mi au fost returnati banii. Mulțumesc oricum de sfat.

| mihai037 a răspuns:

Si eu am patit asa ceva, dar este posibilitatea sa anulezi abonamentul. Vreau sa vad ce se intampla luna viitoare, in caz contrar trebuie sa desfiintez contul bancar. Asa ne trebuie daca le-am dat contul!

| mihai037 a răspuns:

In final am vazut ca ai recuperat banii. Spunem cum ai procedat?

| WgStefan explică (pentru mihai037):

Am trimis mail si la bcr si la cei din Spania.

| razzz30 a răspuns:

Am pățit și eu. Am sunat la bancă, am blocat cardul și am făcut aviz de restituire a banilor. O cerere practic. Acum aștept un răspuns. Credeți că voi primii banii înapoi?

| Barbos_Marian_1988 a răspuns:

Eu care credeam că sunt singuru care am pățit asta?
Scuze dar faptele se plătesc
E timpul de schimbare de securitate mai drastic

| Ralucagdbssuv a răspuns (pentru razzz30):

Ați primit banii?

| 17Mariusss17 a răspuns:

Salut, sunt curios, cum ai rezolvat problema, cum ai oprit plata?

| ApetreiElena a răspuns (pentru WgStefan):

Si eu am patit azi. Am trimis mail la ei dar mi-au trimis raspuns ca aveau afisate preturile. Eu am platit cu Revolut. Oare am vrea sansa sa recuperez banii?

| Maria1245 a răspuns (pentru ApetreiElena):

Buna ziua! Cum ati anulat abonamentul?

| Pisyamy a răspuns (pentru WgStefan):

Cum ti-au fost returnați banii, tocmai am pățit și eu astaaa!?