| Ekrem2022 a întrebat:

Salutare, pe data de 29/12/2021 la ora 2-3 am fost deconectat de la contul de Facebook, si nu am putut intra... deoarece mi-a fost schimbata parola fara sa stiu. Am cautat pe Google Facebook
Assistent dar nu am putut gasi nici cum sa iau legatura cu ei... nu mai am nici acces la email sa pot reseta parola. Astazi in speranta ca isi va reveni de la sine si e doar o eroare am primit un mesaj cand am vrut sa bag emailul si parola " Your password was changed from either this computer, or another computer on the same network that you are currently on, on Wednesday " Stiu ce scrie dar nu stiu cum sa rezolv, care ma poate ajuta, va rog frumos! Tin sa mentionez ca nu am mai patit asa ceva pana acum.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred că mai ai vreo șansă în a-l recupera, totuși asta să-ți fie învățătură de mine ca data viitoare să-ți activezi Verificarea în doi pași.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hehe, dacă ai știi tu cat de ușor poți sa ghicești o parolă, mai ales dacă este o parolă ușor de ghicit... daca ai știi tu ce se practica pe partea cealaltă a internetului ( numit și internetul întunecat) unde activează doar hackeri cu pălăria neagră ( adică și ceaa ce ai pățit tu, dar și alte ilegalități). Dacă te-a vizat vreun hacker plictisit sau pur și simplu un cineva care a ajuns la sursa de dincolo ( de pe darkweb) și după tutoriale și recomandări "cum poți afla o parolă, etc"... Cam asa ai rămas tu fără cont.
După ce am vizitat și eu acele site-uri, după ce am stat în acea comunitate de "hackeri" și m-am distrat după recomandările lor, am folosit tutoriale, programe de spart parole, etc; uite asa am ajuns la concluzia ca nu degeaba se recomandă o parolă greu de ghicit. Și nu degeaba astăzi am o parola pe Facebook și Google care conține peste 200 de caractere, compus mai multe cuvinte, cifre, alte caractere. Asta pe lângă verificarea in doi pași.
Pentru că practic, dacă ai uneltele bune, poți afla o parolă în maxim 10 minute. Asta dacă ești un țânc care abia învață. Un experimentat va sparge o parolă și în 3 minute. O spun, ca am testat și știu. Nu sunt hacker, eu doar m-am distrat. Iar din acea comunitate astăzi m-am retras pentru că trăind printre ei, chiar și online, ai tendința de a face numai prostii interzise prin lege. Ma mir cum nu ma ajuns eu sa fiu hackuit, după atâta timp încă sunt safe. Nu trebuie neapărat sa spargă parola. Dacă vor sa facă rău, o pot face pe alta cale.

Însă o parolă ușor de ghicit va fi chiar ușor de ghicit. Iar dacă aveai acea verificare în doi pași primeai doar o notificare cum cineva a încercat sa acceseze și puteai rezolva problema doar schimbând parola. Însă în cazul de față e RIP contul.

| Ekrem2022 explică (pentru anonim_4396):

Vorbeste de Tor browser si de vpn private prin accesare de site-uri. Da am fost si acolo vreo 11 luni...
Nu mi-o spart nimeni contul pur si simplu mi s-o schimbat parola, nu am nimic suspect pe cont...am activata securitatea in 2 pasi