| FluturicaMicaMica a întrebat:

Am nevoie de puțin ajutor. Mi-am făcut un canal de Youtube, dar nu se uită nimeni la el. Cum îl pot face mai popular? Mersi anticipat.

PS: Am căutat deja pe net.

Răspuns Câştigător
| Ora de net a răspuns:

Trebuie să pui în el videoclipuri de care oamenii au nevoie.
Apoi trebuie ca să te ocupi mai mult de el făcându-i reclamă prin distribuire de link-uri. Nu cheltui banii făcând reclama canalului.

| FluturicaMicaMica explică (pentru Ora de net):

Bun răspuns. Totuși nu stiu ce videoclipuri le trebuie oamenilor. Îmi poți da câteva exemple de videoclipuri?

| anonimg a răspuns (pentru FluturicaMicaMica):

Pai in primul rand trebuie sa pui videoclipurile car eiti plac tie. Tu trebuie sa ai un hobby, o dorinta pentru care ti-ai deschis acel canal de Youtube.
Si eu am un canal (cont) pe Youtube, dar pun destul de rar videoclipuri in el -majoritatea sunt cu muzica crestina.

Poti sa pui in el trailere de filme; dar trebuie sa scrii acolo ca nu iti apartin drepturile de autor. In pricipal oamenii cauta noutati. Fie ca apare un film nou, o muzica noua; fie ca Intel sau amd au scos noi procesoare sau ca a aparut un nou telefon; fie ca genius a scos cine stie ce tastatura, boxe sau casti; fie ca a aparut un router nou sau altul arata ca o veverita. :)
Apoi cand vizionezi un alt canal cu ceva asemanator cu ce ai tu, poti copia link-ul tau si il pui la comentariu pe canalul celuilalt user. Multi vor da clic pe linkul tau.
E mai greu pornirea. Ca si facebookul, Youtube iti cere timp. Vei pierde si timp, dar vei fi la curent cu noutatile.
De asemeni, cum spunea 1Q, iti poti face dayly vlogger; adica sa te filmezi tu pe tine zilnic cand te duci la scoala, cand mergi la cumparaturi sau cand esti cu prietenii. Asta doar daca iti place sa nu ramai in anonimat. Exemplu: https://www.youtube.com/results?search_query=vlog+ilie
(Dar trebuie sa ai grija ca daca un om nu doreste sa fie filmat atunci sa nu-l filmezi caci este lege in privinta aceasta, dar in in privinta numerelor de la masini.)
Ideile iti vor veni pe parcurs.

10 răspunsuri:
| Ora de net a răspuns:

Buna,

Pentru a avea succes in spatiul online trebuie sa ai un plan bine definit inainte de a incepe. Iti recomandam sa urmezi Atelierul Digital Google (https://atelieruldigital.withgoogle.com/) si sa cauti mai multe informatii despre planurile de marketing.

Mult succes!

| 1Q a răspuns:

Cea mai buna cale de al promova este sa faci daily vloguri si sa postezi in fiecare zi cate un videoclip de peste 10 minnute, atunci yt o sa iti promoveze videourile si sa le puna la recomandate si astfel faci audienta

| Anonimul95t a răspuns:

Salut, pune video-uri interesante si roaga prieteni sa se aboneze si sa spuna si altora despre el

| oFrunza a răspuns:

Bună dimineața, încearcă prin a cumpăra reclamă pe site-uri populare sau google addsense.

| Emima27 a răspuns:

Buna. Poti sa colaborezi cu alti vloggeri mai mari care te pot promova. In al doilea rand, fa ceva care atrage atentia, ceva nou pe Youtube-ul romanesc, ceva care nu e facut de toti vloggerii. Da-ne canalul tau, eu sigur te voi sustine si ma voi abona big grin
Succes

| AntoAnto2006 a răspuns:

Incearca sa ceri la niste prieteni, daca au si ei canal de Youtube putin mai mare, sa-ti faca promovare, daca nu, poti incerca sa cresti calitatea videoclipurilor cu un program de editare si chiar sa-ti promovezi singur pe diferite site-uri de socializare canalul. Sper ca te-am ajutat!

| Lucyyyy a răspuns:

Cauta un youtuber mai popular si vorbeste cu el sa-ti faca promovare.
Succes
Zimi si mie canalu ppate trag un ochi

| FluturicaMicaMica explică (pentru Lucyyyy):

Andreea Andreea e numele canalului.