| T3qUyLa a întrebat:

Salutare TPU, astazi pe Facebook m-am trezit ca cineva posteaza in numele meu, eticheteaza persoane si posteaza poze gen asta https://imgur.com/a/T4DO19j facand reclama la acel site Nkright, Nike cica... Aveti idee de unde pot proveni astfel de scameri? Mentionez ca am reusit sa scap de ele schimbandu-mi parola la Facebook, insa nu as vrea sa mai am astfel de probleme pe viitor, acum mi-e frica sa mai intru si pe Facebook, tot deconectat stau.

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Cred că ai dat click pe o aplicație, unde ți-ai dat acordul ca aceasta să posteze în numele tău pe Facebook. Poate că ai dat accept fără să citești condițiile. Încearcă să o elimini de aici:
Http://www.facebook.com/settings?tab=applications
Parola ai schimbat-o degeaba, nu avea nicio legătură cu problema.

| T3qUyLa explică (pentru floresdemayo):

Da, aveam cam multe aplicatii dubioase pe acolo, acum le-am sters pe toate sa fiu sigur laughing, multumesc pentru sfat.

| Tofan_Madalina_1981 a răspuns (pentru floresdemayo):

Buna, si mama mea are aceeasi situatie dar nu e nimic la Apps. Toate sunt sterse. Si in continuare apar postarile. Ai idee cum scapam de ele?
Multumesc!

6 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Ai virusi, ai dat click pe vreun link aiurea

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Asa se mai intampla cand intri prea des pe pagini XXX. laughing laughing laughing

| GdX a răspuns:

Instaleaza si tu Malware Bytes. Data viitoare sa iti instalezi un internet total security si sa nu mai intrii pe toate site-urile dubioase.

| Ora de net a răspuns:

Bună,

Ne pare rau ca ai intampinat o astfel de situatie neplacuta. Acele postari apar cel mai probabil din cauza unui virus pe Facebook. Pentru a-l indeparta, trebuie sa mergi cu mouse-ul in coltul din drepta sus a paginii de Facebook, sa dai click pe sageata si mai apoi sa alegi, din lista care va aparea, optiunea Settings. Mai apoi, mergi la lista din partea stanga si acceseaza Apps. Iti vor aparea aplicatiile pe care le folosesti, cu care contul tau este conectat. In acea lista exista si acest virus deghizat sub forma unei aplicatii. Poti sterge toate aplicatiile sau le poti sterge pe cele care ti se par suspecte, cele pe care nu iti amintesti sa le fi accesat sau folosit. Faci acest lucru accesand X-ul din dreptul fiecarei aplicatii.